Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

teisipäev, 24. veebruar 2015

"Leviathan" (2014)

Sarnaselt "Idale" on Venemaal valminud "Leviathan" ("Левиафан") minu silmis enam-vähem perfektne draama ja paraku on mul komme veatute filmide puhul napisõnaliseks jääda, nii et postitan pikema arvustuse asemel põgusa kommentaari. Pealekauba olen ma pärast meeleolukat Oscari galat pisut väsinud ka.
Leian, et üks peamisi põhjuseid, miks "Mandariinidel" oli peaaegu olematu võimalus parima võõrkeelse filmi Oscar võita, on selle teatav lihtsus selliste šedöövrite nagu "Ida" ja eriti "Leviathani" kõrval. Kui "Mandariinidesse" suhtun kui kergemasse väiksesse filmi (milles pole iseenesest ka midagi halba), siis "Leviathan" raputab ja rabab just oma meeletu ulatusega — paljud arvustajad on Andrei Zvjagintsevi kodumaa-kriitilise oopuse kohta kirjutanud, et sel on kõik omadused, mis mõnel eriti mahukal romaanil... ja see on täiesti adekvaatne võrdlus. Tegemist rikkaliku ja kõneka draamaga, millel südant, jõudu ning kaalu. Filmi puhul väärivad tähelepanu juba efektiivsed kaadrikompositsioonid, mille kaudu avaldub filmi tegevuspaigaks olevat mereäärset väikelinna ümbritsev tühjus, uhke ja masendav. Antud loos mõjub see pealtnäha süütu koht lõpuks justkui maapealse põrguna, mida täidavad endal odava kärakaga elu sees hoidvad hukule määratud hinged, ja olla tunnistajaks nende lootusetusele ja kaotusele on raske. Seevastu miljöö mõjub oma õrnas lageduses omamoodi ilusana ja kontrasteerub tegelaste meeleheitega. Ebaõiglusest, kannatusest ja korruptsioonist jutustav "Leviathan" on grandioosne, läbini pessimistlik, aus ning võimsalt karge draama. Tõeline pärl.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar