Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

reede, 6. veebruar 2015

"Wild Card" (2015)

Vaieldavalt menukaim nüüdisaegne märulistaar Jason Statham kehastab oma uusimas filmis "Wild Card" ninakat Nick Wildi, kes pakub Las Vegases arglikele rikkuritele oma teenuseid ihukaitsjana, olles selleks kvalifitseeritud ainuüksi suure kogemuspagasi pärast — mees räägib enda sõnul nelja keelt, on väljaõppinud piloot, andnud Yale'is loenguid ning, mis kõige olulisem, õppinud Tokyo's karated ja ka endine poksitšempion... See-eest on tal olnud ka üksjagu probleeme hasartmängudega, millest eelistaks pigem hoiduda.

Et Wildi mängib tüüpiliselt kiilakas ja ilmetu Jason Statham (mitte et ta poleks karismaatiline), ei pruugi olla lihtne uskuda, et see kuju on tõesti Yale'i jalga tõstnud või rääkinud kellegagi mõnes muus keeles peale inglise, kuid selles ei lase ta meil kaua kahelda, et jätistele kolki anda oskab. Nagu niisugustes filmides ikka, segab mees end valede inimestega ja satub seeläbi järjepidevalt olukordadesse, kus sõnadest lihtsalt ei piisa. Kõigele lisaks leiab mees end taas ka hasartmängude peadpööritavast maailmast, sest tema uusim klient Cyrus Kinnick on võtnud nõuks külastada linna kõige vingemaid kasiinosid.

"Wild Cardi" peamiseks probleemiks ehk ongi selle ambitsioonikus ja sihitu süžee. Film ei taha olla pelgalt toores märul, vaid ka tumedates toonides draama Las Vegase kriminaalsest allmaailmast ja hasartmängusõltuvusest, mida film ei käsitle teemana kaasakiskuvalt. Tagatipuks on selles loos üksjagu ebakõlasid. Miks osutab just Las Vegases jõukatele turvateenust mees, kes on kord ise kasiinodele hinge maha müünud ja võib nii kergesti taas libastuda? Kas töötades ei ole siis probleemiks, et ümberringi on nii palju kiusatusi? Wildi suhe hasartmängude ja oma ametiga on algusest peale segasevõitu. Lõppude lõpuks ei ole ta ihukaitsjana isegi kuigi professionaalne, jättes oma selgelt naiivse kliendi silmapilkselt omaette, kui too õhtul kasiinosid väisama hakkab, sest "kasiinos ei saa mehega midagi juhtuda ja hiljem on tal võimalik kohe takso saada". Tema suhtumise juures on üllatav, et ta hoopis burgeriputkas ei tööta. Ja kuidas potentsiaalsed kliendid ta üldse leiavad, kui tema büroo asub kuskil äärelinnas ja meenutab nii suuruselt kui välimuselt peldikut? Kindlasti on jõukatel ka mugavamaid viise ihukaitsja leidmiseks.
Nagu mainitud, ei ole Wild oma muljetavaldavale taustale vaatamata kaugeltki huvitav kuju. Mis tähtsust see üldse omab, et ta polüglott või lendur on, kui ta reklaamitud erilisi oskusi isegi ei rakenda? Ja kui mees üle pika aja jälle ülbelt blackjacki mängima hakkab, juhtub see üleminek nii ootamatult ja põhjendamatult, et tekib küsimus, miks see osa süžeest üldse tarvilik on, eriti silmas pidades, et loo autoril on hasartmängusõltuvusest pealiskaudne ettekujutus ning kaalul ei ole sugugi nii palju, kuna mees ei mängi isiklike säästudega vms, vaid üsna juhuslikult saadud rahahunnikuga.

On üllatav, et käsikirja kirjutas kaks Oscaritki võitnud William Goldman (omaenda romaani "Heat" põhjal lausa), kelleta ei eksisteeriks ilmselt paljusid suuri Hollywoodi klassikuid. Kuigi Statham on näitlejana muutunud selgelt mitmekülgsemaks, ei sobi ta tõesti Wildi rolli, sest mees kulutab rohkem aega blackjacki mängimisele ning Cyrusega napsutamisele kui rusikatega vehkimisele, mis peaks Stathami filmis olema prioriteediks. Ebamugavust tekitavad ka pentsik huumor (jõulumütsiga Statham, ha-haa...) ning filmis esinev misogüünia. Ägedalt stiliseeritud jõhkrad kaklusstseenid vihjavad, et kui "Wild Cardi" näol oleks tegemist tõupuhta märuliga, köidaks film kordades rohkem, eriti arvestades, et märulistseenide asemel ei pakuta midagi paeluvat.

Tabav on iCheckMovies'i kasutaja lachyas kommentaar: "Just your typical Statham action movie, only without most of the action." Ei soovita.

4 kommentaari:

 1. Eee... See taust oli nali, viimane lause "I also lie a lot" ja partner reaktsioon ei jata kahtlust.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Haa! See tundub tõepoolest loogilisem.

   Kustuta
 2. Jh, ta oli suvaline tont, kes lihtsalt ajas plära ja oskas kakelda. Ma vaatasin seda filmi suhteliselt tähelepanelikult ja elasin kaasa. Üpris südamlik idee, aga tiba nõrk teostus. Lõpu võitlustseen oli äge. Draama osa nõrk.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Tore kuulda, et filmil Sulle midagi pakkuda oli! Stathi viimaste aastate filmidest on mind "Homefront" ehk enim kaasa haaranud.

   Kustuta