Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

neljapäev, 5. märts 2015

"Black Sea" (2014)

Kuigi "Black Sea's" laskub kapten Robinsoni juhitud venelastest ja brittidest koosnev kange meeskond sügavale Musta merre, pole sel Briti põnevikul endal just tohutult sügavust, aga sel on iseloomu ning mõnus õhkkond, mis tekitab nostalgiatki, kuna seikluslikud allveelaeva- ja aardejahifilmid on nüüdseks pigem möödanik. "Black Sea's" püüavad omavahel vaevu suhelda suutvad higised mehepojad leida merepõhjast Teise maailmasõja aegsest Saksa allveelaevast kulda, aga üsna pea muutub missioon katastroofiliseks, sest nende endi laev on paras risu, mehed ahned ja pinges ning lootus lubatud kuld käevangu saada muudkui väheneb. Võiks arvata, et põhiprobleemiks selles loos on kullani jõudmine ja sellega kaasnevad viperused, aga "Black Sea" pole päris nii üheplaaniline — filmi dramaatilisus ja pingestatus tuleneb hoopis seda jahtivate meeste kangest iseloomust ja tasakaalutusest.

Hädapärast kokku pandud tiimis pole õieti kedagi, kellel poleks näpud põhjas, nii et mõte tühjade kätega koju minemisest, kui neid peaks saatma ebaõnn, toob kõigis ühekorraga halvima välja, kusjuures igaühel on individuaalne kiiks või häda. Eluküünlad hakkavad tekil kustuma varakult ja just Robinson, kes pole samuti kellegi ingel, peab säilitama kainet mõistust ning olukorda kontrolli hoidma. Meeskonnas viibib sedapuhku ka üks noor kollanokk, kel puudub igasugune kogemus, ja isegi tema nälg kulla järele muutub suureks, kui nooruk mõistab, et rikkana oleks tal tüdrukute seas lööki. Ent nagu ütleb Pauluse esimene kiri Timoteosele: "Kes tahavad aga rikastuda, need langevad kiusatusse ja lõksu, paljudesse rumalaisse ja kahjulikesse himudesse, mis vajutavad inimesed sügavale hävingusse ja hukatusse."
Oleks liialduslik väita, et "Black Sea" näol on tegemist eriti kõneka draamaga sellest, mida mõte rikkusest inimesega teha võib, kuid kahtlemata on see antud loo põhiline ja ka põnevaim tahk — kuld ise, mida suure hurraaga otsima saadetakse, jääb omapärasel kombel tagaplaanile. Lõpuks on mehed niiehknaa sita sees ja nii on konfliktid selle hämara rauakolaka sees kerged tekkima.

"Black Sea" pole ehk kõige realistlikum, kas või selle poolest, kui ootamatult ning ruttu laevas paanika algab — võiks öelda, et film lubab endale teatud mugavusi, et jutustada lugu ülima efektiivsuse ja teravusega, aga sedalaadi linateose puhul pole see tingimata halb. Esmatähtis on, et tegelased oleks distinktiivsed ja mõjuks päris inimestena, mis "Black Sea" puhul kehtib. Robinsoni rolli võetud Jude Law on minu meelest sama karismaatiline kui kivirahn, nii et mulle on arusaamatu olnud, miks teda on Hollywoodi filmidesse nägusaid poissmehi mängima võetud, aga niisugustes karmimates Briti filmides mõjub ta päris huvitavana. Käesolevas filmis domineerib just tema, kuigi kõrvalosadessegi on leitud vahvaid vähemtuntud karakternäitlejaid. Enamik hakkaks filmi vaatama küsimusega, kas mehed tulevad kulla leidmisega toime, aga film paneb hoopis küsima, kas nad tulevad toime mõttega kulla leidmisest, ja selles erinevuses seisneb ka "Black Sea" võlu.

2 kommentaari:

 1. Tore, et "Black Sea" ka sulle naudingut pakkus. Lihtne ja korralik B film. Väikseskaaline "The Treasure of the Sierra Madre" allveelaeva fännidele :) Jude Law on viimaste aastatega ennast ikka väga ägedaid valikuid teinud ning muutunud aina põnevamaks. Kuigi, kui päris aus olla, oli ka ta karjääri alguses üsna huvitav.

  Kui nüüd vaid kuuleks su arvamusi ka "Paddingtoni seikluste" teemal. Siis oleks elu täitsa nagu vaarikamoos :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Meelitaja!
   "Paddingtoni" vist kinno vaatama ei jõua, kuid ega teine vaatamata jää ja eks siis kirjutan ka!

   Kustuta