Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

esmaspäev, 6. aprill 2015

"Furious 7" (2015)

Kuna "Furious 7" näol on tegemist juba seitsmenda osaga ülimenukas seerias, mis algusest peale pisut vaimuvaene ja ebaoriginaalne olnud, on tegijatel erakordsed ideed küll otsa lõppema hakanud, sest midagi enneolematut või radikaalset käesolevas jaos ei toimu, olgugi et action on varasemast veelgi ekstreemsem. Olgu, võib-olla pole tõesti varem nähtud, kuidas sooritatakse soomustatud autodega langevarjuhüpet, kuid "Fast & Furious'i" sarjaga tuttav inimene aimab juba ette, et niisuguseid absurdseid julgustükke näha võib.

Kuigi alates viiendast osast on muutunud see filmisari universaalsemaks ja üldiselt nauditavamaks, on "Fast & Furiousi" elementaarseid füüsikaseadusi ignoreeriv värvikirev maailm end minu jaoks vist ammendanud ja seetõttu ei tõstnud "Furious 7" pulssi just lakke, kuid igal juhul on tegemist ootuspäraselt korraliku meelelahutusega, mis ei võta ennast liiga tõsiselt ja kuhu on selgelt palju panustatud. Filmi kaitseks peab kohe ütlema, et stiili poolest on "Furious 7" vaat et metsikum ja enesekindlam kui ükski varasem osa, ja põhjust, miks antud jagu on sedavõrd mänguline ning kineetiline, ei pea kaugelt otsima: režissööriks pole sedapuhku Justin Lin, kelle käe all valmisid kõik osad alates "Tokyo Driftist" kuni kuuendani, vaid talendikas James Wan, kes iroonilisel kombel on varem teinud just madalaeelarvelisi õudusfilme, sh üllatushitid "Saw", "Insidious" ja "The Conjuring". Kuigi eelmainitud filmid on kvaliteetsed, tegi Universal riskantse otsuse, usaldades ohjad Wani kätte, kuna sedavõrd kommertslikku ja kallist märulit pole mees ju lavastanud, aga film on selge tõestus, et stuudio toimis õigesti. Wani hea vaist ja eeskujulikud teadmised kinematograafiast paistavad välja juba kavalalt kokku pandud avastseenist, kus antagonist Deckard Shaw väljub pealtnäha tavalisest haiglast ning me näeme oma üllatuseks, et ta on saabudes korraldanud seal põhjaliku hävitustöö.

Režissöör pole kasutamata jätnud ühtegi võimalust üllatada publikut omapäraste trikkidega — kes nautis seda keerulist kaameravõtet "The Conjuring'is", kus kaamera liikus mööda trepimadet alumiselt korruselt ülemisele ja siis taas alumisele (kui ma õigesti mäletan), leiab sarnaseid elegantseid lahendusi ka "Furious 7'st". Niisugused peensused annavad filmile mitte kõigest energiat, vaid ka stiililist omapära, mis sellele kindlasti ära kulub, ja aitavad hoida publiku huvi. Teisest küljest peab märkima, et film on isegi "üle lavastatud", sest vähemalt mulle hakkasid meeleheitlikult edev kaameratöö ja intensiivne montaaž hetkiti närvidelegi käima.
Mis puutub kättemaksuhimulisse Deckard Shaw'sse, legitimate British badassi, kes on pähe võtnud Dominic Torettole ja tema sõpradele korralik õppetund anda, siis ma veidi pettusin selles väga juhuslikult käituvas, näiliselt peatamatus ja lausa ebaloomulikult tugevas tegelases. Tema nõrkuseks on, et tal polegi nõrkusi, ja kuidagi tobedana mõjub tema komme muudkui eikusagilt välja ilmuda ja siis jälle haihtuda, kui peategelased nagunii tegelevad tema otsimisega... Eks see olegi põhjus, miks temast räägitakse kui varjust. Eelmainitud omaduste pärast meenutas Shaw mulle kangesti just T-800 "The Terminatorist".

Mis puutub süžeesse üldisemalt, siis kohati on see märgatavalt kohmakas ja ei hiilga väga loogikaga, aga kuna tegemist on "Fast & Furious'i" filmiga, siis millest me räägime. Vähemalt liigutakse siin riigist riiki muljetavaldava kiirusega — tempokas tagaajamine Aserbaidžaanis, mis vaieldavalt on kõrghetkeks, on vaevu jõudnud lõppeda, kui juba toimetavad tegelased luksuslikul peol, mis toimub päikeselises Abu Dhabis ühe pilvelõhkuja tipus. Ja Dominic, Brian ning teised on alati möllu keskmes, tehes ikka ja jälle ka pause, et hinge tõmmata, üksteist mõtlikult seirata ning öelda midagi hellatundelist perekonna või vendluse teemal, mis tähendab sedapuhku eriti palju, kuna Paul Walker teadupärast hukkus traagiliselt, kui võtted veel käisid. Kes Walkeri surmast kuuldes vähegi kurvastasid, tunnevad end kindlasti liigutatuna "Furious 7" lõppu nähes, mis mitte ainult ei adresseeri peaosatäitja lahkumist, vaid teeb talle lausa ilusa austusavalduse.

Kuna mu teksti toon on suhteliselt negatiivne, tahaksin lõpetuseks märkida, et antud seerias (mida ma isiklikult ei fänna) on see oma süüdimatus pöörasuses üks meeldejäävamaid osi ning ei jäta kindlasti külmaks kedagi, kellele passisid "Fast Five" ja "Furious 6". Filmisarja meeletut edu arvestades on väga ebatõenäoline, et "Furious 7" jääb viimaseks, aga kui nad tahavad edaspidi minu poolehoidu võita, on neil vaja eriti loominguliseks minna ja midagi tõeliselt erilist mängu panna.

P.S. Kaadreid prinkidest pepudest on siin isegi "Fast & Furiousi" filmi kohta ebaterve hulk!

1 kommentaar: