Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

neljapäev, 7. mai 2015

"Blackhat" (2015)

Tahaksin teada, kuidas on võimalik, et Michael Mann, kes 80ndatel tegi sellised tehniliselt eeskujulikud ja visuaalselt köitvad filmid nagu "Manhunter" ja "Thief", tunneb juba pikemat aega vajadust kasutada digitaalset kaamerat, kui ta seda ei oska. Režissööri uuemad filmid näevad välja amatöörlikud ja ebaprofessionaalsed, justkui vaataks kellegi koduvideot või viletsat teleseriaali ja mitte Hollywoodis valminud linateoseid. Stiil, mis talle omaseks saanud, võib ka toimida ja näiteks mõne Euroopas vändatud põneviku puhul ei pruugiks ma seda pahaks panna, kuid Michael Mann pole mind jätkuvalt suutnud veenda oma eelistuste kasulikkuses, olgugi et mugavama tehnoloogia kasutamine võib töö tema enda ja operaatori jaoks mugavaks teha.

Küberterrorismi käsitleva "Blackhati" puhul ei häirinud see "odav välimus" päris nii palju kui ennustasin — vahest asi selles, et kui filmi lugu oleks kui pärit mõnest magedast politseisarjast, siis ei saa ka pahaks panna, kui film näeb välja nagu mage politseisari. Teema päevakajalisusest hoolimata on "Blackhat" mehaaniline ja raskesti jälgitav ega sisalda tagatipuks ainsatki köitvat situatsiooni või tegelast. Manni kurikuulsa stiili kaitseks võib öelda, et ohter käsikaamera ja lähiplaanide kasutamine (ühes Harry Gregson-Williams ja Atticus Rossi tumeda filmimuusikaga) toob siin natuke põnevust olukordadesse, mis paberil ei ole absoluutselt põnevad, aga see on igatahes kindel, et "Blackhat" näeb välja kümme korda odavam kui tegelikult on ning kui filmis ei figureeriks staare nagu Chris Hemsworth või Viola Davis, oleks keeruline keskmist inimest veenda, et tegemist ei ole televisiooni jaoks toodetud põnevikuga... Ausalt, isegi kanalil CBS jooksnud Jesse Stone'i filmisari (mida ma soovitan kõigile) näeb kvaliteetsem välja.

Hemsworth jättis mulle häkker Nick Hathaway rollis sümpaatsema mulje kui tavaliselt — võib-olla seepärast, et ma olen tüdinud nägemast teda vasarat viibutamas ja valjult mölisemas —, kuid näitleja karismast ei ole antud juhul abi, kui tegelase juures pole midagi intrigeerivat, olgugi et tal on salapärane minevik ja nutti ohtralt.

Manni ainsaks omapäraseks ideeks on kaamera viimine otse arvutite jm masinate sisse ja näitamine, kuidas andmed liiguvad (konarlike visuaalefektide abiga muidugi). Kiidaksin ennekõike inimesi, kes lõid graafilised kasutajaliidesed, mida "Blackhatis" näeb — kes piisavalt arvutiteemalisi filme näinud, see teab, et enamasti kasutatakse neis mõnd tundmatut operatsioonisüsteemi ja mitte näiteks Windowsit, ja antud põnevikus näeb kõik arvutiekraanidel toimuv detailirohke ja põnev välja, meenutades vahepeal klassikut "Hackers". Oleksin leebem, kui tunneksin, et "Blackhati" näol on tegemist omapärase ebaõnnestumisega vms, kuid film on ehmatavalt nõrk nii süžee kui teostuse poolest ning paneb imestama, et nõnda kogenud režissöör ei suutnud iseenesest päris lahedate võttekohtade ja andekate näitlejatega kaasakiskuvamat põnevusfilmi teha.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar