Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

laupäev, 16. mai 2015

"Mad Max: Fury Road" (2015)

Kauaoodatud "Mad Max: Fury Road" on viimaks kinodesse jõudnud ja see on täpselt nii pööraselt meelelahutuslik kui jalustrabavate treilerite järgi arvata võis. Mitte ainult pole režissöör, 70-aastane George Miller, maha saanud ühe intensiivsema action-filmiga üle mitme aasta — "Mad Max: Fury Roadi" puhul on briljantne juba lõputu tühermaana näiv maailm, mida Austraaliast pärit filmitegija 1979. aasta "Mad Maxis" tutvustas ja mis on sedapuhku õudsem, kaootilisem ja suursugusem kui kunagi varem. "Mad Max: Fury Roadi" sündmused toimuvad trööstitus maapealses põrgus, mida täidavad psühhootilised loomad, kes kihutavad ringi hävitama loodud montroossete masinatega ja tapavad, röövivad ning vägistavad valimatult.

Mul läks umbes minut aega aukartusega mõistmaks, kui elav Milleri fantaasia päriselt on. Režissöör on tunnustuse ära teeninud ainuüksi põhjalikkuse eest, kuna see otsatu post-apokalüptiline maailm, nagu ka selle asukad, on tõepoolest koloriitne ja seejuures vägagi koletu, ent enim tähelepanu väärib filmi meeletu tempo. Tegevus ei jää hetkekski seisma ja seda põhjusel, et kõik lahingud toimuvad siin meeletul kiirusel liikuvate masinate peal, mis ühtlasi aitab Milleril edasi anda, kui ulatuslik ning lage see lootusetu maailm tegelikult on. Ei pea olema ekspert nägemaks, et lõviosa osa filmis toimuvast möllust on loodud ehtsa lõhkeaine ning kaskadööride abiga, ja mina hindan siiralt kõigi loominguliste hulljulgete tööd, kes riskisid oma eluga nende suursuguste sõidukite peal, sees ja kohal turnides. Action, mida kahetunnises filmis täpselt kahe tunni jagu, on tõesti lummavalt kineetiline ja järeleandmatult intensiivne, tekitades tunde, nagu oleksid mõnel rajul rokk-kontserdil esimeses reas. Ei maksa seejuures arvata, et sellest mulle piisab — ükskõik kui jalustrabav action ka poleks, on minu jaoks alati oluline, et film poleks pooletoobine ning leiaks viise mind tegelastest hoolima panna, ja "Mad Max: Fury Roadi" puhul see kehtib. Võib tulla üllatusena, et põnevaim karakter polegi Max Rockatansky, vaid sihikindel Imperaator Furiosa, keda mängib hiilgava transformatsiooni läbinud Charlize Theron.
Viimane on otsustanud päästa viljakad tütarlapsed, kes on kohalike metslaste kogukonna liidri Immortan Joe seksorjadeks, kusjuures üks neist ootab Joe last. Max, kes rohkem tegude- kui sõnademees, jääb saatuse tahtel Furiosa teele ette ning jõuab arusaamisele, et neil teineteise tuge tarvis, et Joe ja tolle tapahimuliste töllmokkade bande käest pääseda ning turvalisse paika jõuda.

Et lunastust otsiva Furiosa ning temaga kaasas olevate noorte ingellike neidude soov oma vabaduse eest võidelda moodustab loo tuuma, on "Mad Max: Fury Roadi" kutsutud feministlikuks filmiks ja kahtlemata on see aus määratlus, aga midagi halba selles pole. Just õilis Furiosa ja tema kaitse all olevad tüdrukud toovad hellust ja inimlikkust filmi, mille tegevus toimub maailmas, kus inimlikkust kohtab harva. Maxist, kes täidab filmis põhiliselt Furiosa ihukaitsja rolli, ma ausalt öeldes nii väga võlutud polnudki, aga suurepärane Tom Hardy (keda mul pole häbi nimetada selle ajastu Marlon Brandoks), mängib rolli terava isikupäraga, nii et tegelase vastu tekib varakult sümpaatia ning soov talle kaasa elada, olgugi et mees on napisõnaline. Pärast "Mad Max: Fury Roadi" lõppu ei suutnud suurt midagi öelda ka mina, sest olin nähtust sedavõrd rabatud. See on üks visuaalselt ekspressiivsemaid, majesteetlikumaid ja hullumeelsemaid action-filme üle väga tüki aja.

5 kommentaari:

 1. Aga "It Follows"? Ikka kiusan heatahtlikult :D

  Mis Mad Max sulle originaaltriloogiast enim meeldis ja kuhu maandub pingereas Fury Road?
  Minu jaoks on Fury Road probleemidest hoolimata vist paremuselt teine Mad Max esimese osa järel.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. "It Follows'it" ma ei jõudnudki kinno vaatama, aga kohe kui see - *ahem* - internetti jõuab, siis kaen ära ja kirjutan.

   Ma võib-olla isegi ütleks, et "Fury Road" on nelja filmi seast lemmik ja esimene tegelikult meeldib vähim. "The Road Warriorit" olen alati fännanud ja "Fury Road" ongi nagu too film steroidide all.

   Kustuta
  2. Vähemalt Solarise kinos jookseb "It Follows" veel vähemalt tuleva nädala lõpuni, nii et kui vähegi võimalik, ürita seda ikka kuskil kinos vaadata.

   Minu jaoks oli see "Mad Max'i" kõrval selle aasta filmidest enim suurt ekraani nõudev teos. "It Follows" kasutab väga ägedalt nii visuaali kui heli-muusikat ning kardan, et väikesel ekraanil läheb osa elamusest kaduma.

   Kustuta
 2. Kas vaatasid 3D-na või mitte?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. 3D's jah, 2D-versioon Eestis ei linastugi.

   Kustuta