Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

teisipäev, 30. juuni 2015

"Return to Sender" (2015)

Kuigi põnevusdraama "Return to Sender" Rosamund Pike'iga peaosas ei ole päris nii keerukas või intelligentne kui David Fincheri võrratu "Gone Girl", kus väga imetlusväärselt näitlejatar kehastus manipulatiivseks sotsiopaadiks Amy Dunne'iks, on tegemist nägusa ja intrigeeriva väikese filmiga, millel Fincheri omaga tegelikult mõistmatult palju ühist. "Return to Senderis" mängib Oscari nominent Pike tegusat Mirandat, kes töötab haiglaõena ning unistab uue kodu ostmisest. Kui ta aga ühel päeval omaenda kodus jõhkralt vägistatakse, saab temast abitu inimvare, kes kipub kergesti ärrituma, ei suuda enam millelegi keskenduda ning tõmbleb palju, mis muudab hobidega tegelemise võimatuks. Kui tagatipuks selgub, et tal pole võimalik uut kodugi osta, tabab teda õud, kuna pärast juhtunut sooviks ta üle kõige kolida, ent see uudis annab vähemalt tõuke hakata senist maja renoveerima. Ühel hetkel hakkab ta oma vägistaja Williamiga, kes teo eest vanglakaristust kannab, aga usinalt kirjavahetust pidama ning hiljem teda regulaarselt külastamagi. Kuid miks?
Noh, väga häbiväärselt reedab põhjuse juba poster, kuid mina sellest teadlik ei olnud ja nõnda sain kuni filmi lõpuni imestada, miks Miranda Williamiga aktiivselt suhelda tahab ja teda isegi ei pelga, sest viimane oli ju ta vastu köögilauda virutanud ja vägisi tagant trukkinud. Ehkki "Return to Sender" on minu hinnangul rohkem õudusfilmi sugemetega draama kui põnevusfilm, tagas mu soov teada saada, mis nii Mirandat kui Williamit motiveerib, natuke sisemist pinget — hea, sest ühelgi stseenil, kus naine oma vägistajat vanglas külastab ja temaga tühjast-tähjast lobiseb, ei oma mingisugust emotsionaalset jõudu. Küll aga ei saa seda öelda stseenide kohta, mis kujutavad Miranda vägistamisele järgnevatel kuudel (aastatel?). Posttraumaatiline stress on asi, mida filmides harva puudutatakse, mistõttu oli nukker vaadata, kuivõrd hirmus on Miranda emotsionaalne seisund tükk aega pärast raske trauma läbielamist. Vägagi arvestatavaks näitlejaks saanud Rosamund Pike muidugi pettumust ei valmista — magnetiline naine! Külmavärinad jooksevad üle selja, kui püüan ette kujutada, kuidas oleks Miranda rollis näiteks Jennifer Lopez, Sandra Bullock või keegi selline... Tema nn screen presence selgitab osaliselt, miks "Return to Sender" ei muutu hetkekski täiesti igavaks. Et vägistamise psühholoogilisele mõjule keskendub just filmi esimene pool, on algus igal tugevam kui lõpp, mis osutus tegelikult äärmiselt küsitavaks.
Osa on selles loos siin mängida ka Miranda väetil isal, keda mängib vene kalurit meenutav Nick Nolte. Tuletan siinkohal meelde, et korjan "Run All Nighti" vaatamisest saati raha, mille abiga saata see vaene mees kiiremas korras viinaravile. Anneta julgelt! Ma luban, et Su raha läheb õigesse kohta. Võib-olla õnnestub näitleja päästa, enne kui temast täielik paadialune saab.

Kirjutan nüüd pikemalt arutust ja odavast lõpust, nii et kui sa pole filmi näinud, ära parem edasi loe! Ma tajusin ruttu, et "Return to Sender" on tundlikult lavastatud ja nutikalt kirjutatud film, mis ei huvitu sadismist, nii et mind pani silmi pööritama, et filmi viimased 15 minutit on põhimõtteliselt nagu uus osa "I Spit on Your Grave'i" seerias. Olles Miranda tegelast filmi vältel tundma saanud, ei sobinud mulle üldse selgitus, et naine on psühhopaat, kes on Williamiga sõprust sobitanud ainult selleks, et tema usaldus võita ja siis tal ette hoiatamata viiner maha hakkida. Kui lõpplahendus oleks natukenegi mõistuspärasem ja tähenduslikum, ei mõjuks "Return to Sender" ka vaese mehe "Gone Girlina", sest pärast seda paljastust tundub Miranda Amy Dunne'ile vägagi sarnane. Ühtlasi jäi häirima, et ma ei saanudki vastust mitmele küsimusele, mis vaatamise käigus tekkis. Miks mürgitas Miranda oma isa koera? Miks ta endale pastakaid pidi tellima?

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar