Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

pühapäev, 7. juuni 2015

"Run All Night" (2015)

Aktiivne filmivaataja teab ilmselt isegi, mida eeldada põnevikust, kus Liam Neeson peaosa mängib, sest viimastel aastatel on näitleja eranditult kehastunud rõõmututeks badassideks. Tõsi, mees on suutnud tõestada enda sobivust sellistesse osadesse, aga ometi soovin juba tükimat aega, et Neeson kas või mõneks ajaks kurssi muudaks ja midagi muud teha prooviks — nüüdisajal kaasnevadki iga ta uue filmiga tutvudes teatavad eelarvamused ja... harva juhtub, et need osutuvad sümpaatsemaks, kui esialgu paista võis. Ma tegelikult olen tõsimeeli suur "The Grey" ja "Takeni" fänn ja nautisin näiteks "Non-Stopi" oodatust rohkem, nii et "Run All Nightile" pilku peale heites kergelt lootsin avastada filmist mõningaid väärtusi (seda enam et režissööriks "Non-Stopi" teinud Jaume Collet-Serra), kuid paraku on siiski tegemist üllatustevaba põnevikuga, mille süžees tuhandeid tuttavaid elemente: tagaajamised, ohtlikud tehingud, armutud kriminaalid jne.

Tüüpiliselt autopiloodil tegutsev Neeson mängib taas sünget kuju, kellel pidevalt koni hambus on ja kes naeratada ei mõista, aga sedapuhku pole tegemist täielikult tema šõuga — tegelasi on siin terve hunnik, üks jõhkrama iseloomuga kui teine. Paraku pole siin kuju, kes poleks tüütult šablooniline, ja kellegi suust ei tule kuigi põnevat juttu. Lubage mul pakkuda siinkohal näidet kesisevõitu dialoogist: "The things I did, the things I've seen... Becomes who you are. You just can't go home and scrub it off." Jah, vahel tunnen end pärast sedavõrd kesiste põnevike vaatamist samamoodi. Aga "Run All Nighti" näol on siiski tegemist tegevusrohke ja kirglikult tehtud asjaga.
Kuigi stsenaarium on rutiinne ja sündmustik ei suuda pulssi seega palju tõsta, ei raatsi ma filmi täiesti mittemidagiütlevaks kutsuda. Nagu pealkirja järgi arvata võib, toimub "Run All Nighti" tegevus just öösel, kusjuures Manhattani räpastel linnatänavatel üles võetud stseenid on üllatavalt silmatorkavad. Vahtides kaasaegseid põnevikke, mille tegevus toimub New Yorgis, ei taba end ju alati mõttelt, et see linn on nii lummavalt sünge.

Politseiautode vilkurid, väikesed alkoholipoed, metroorongid, taksod, valgusfoorid jne torkavad "Run All Nightis" muudkui silma, ja sestap väärib kiidusõnu Martin Ruhe ("Control", "The American") tagasihoidmatu operaatoritöö. Mõneti väljendab film samasuguseid meeleolusid nagu Martin Scorsese'i "After Hours", või ükskõik milline teine vanameisteri film, kus New York tegevuspaigaks. Nähes ühes stseenis Madison Square Gardenit muutusin suisa nostalgiliseks, sest aastaid tagasi ostsin seal asunud Bordersi raamatupoest Bret Easton Ellise "American Psycho" ja sattusin müüjaga kohe vestlusse, mis andis mulle tõestust, kui seltsivad need ameeriklased on. See selleks. Karme märuleid-põnevikke nautivale vähenõudlikule filmisõbrale, kelle jaoks originaalsus ei ole prioriteediks, ei pruugi "Run All Night" tingimata pettumust valmistada, kuid tõde on, et isegi salapäraselt nägusa teostuse juures jääb see pikavõitu logisev teos igavaks-lahjaks, sundides endalt küsima, kas niisuguseid pole liiga palju tehtud. Lõpetuseks tuleb öelda, et kuigi Neeson on näitlejana ammu igavaks ja etteaimatavaks muutunud, mängib ta niisuguseid rolle päris teravalt — kui "Run All Nighti" peaosas oleks näiteks Nicolas Cage või Mark Wahlberg, tunneksin end igal juhul rohkem petetuna.

Ja muuseas... kas ainult mulle tundub, et igas kaasaegses põnevikus, kus Liam Neeson mõnd karmi löömavenda mängib, hoiab ta teatud hetkel lillekimpu käes? What's up with that?
P.S. Põhiline "üllatus", mida "Run All Night" pakub, on hr Nick Nolte nägemine väikeses osas... no tule taevas appi, kui põhja see viinanina on käinud. Meest nähes hakkas mul nõnda kahju, et lähen vist vanalinna möödakäijatelt raha koguma, et ta viinaravile saata... Kui näete mind lähiajal Raekoja platsil väikese kellukesega tilistamas ja purgiga lehvitamas, siis teadke, et kogun raha ülla eesmärgi nimel! See tore mees "Cape Fearist" ja "48 Hrs.'ist" on varsti kutu!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar