Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

teisipäev, 16. juuni 2015

"The Stranger" (2014)

Sõnad "ELI ROTH PRESENTS" võivad mõjuda halva oomenina, kui ette sattunud mõni õudukas, mille produtsendiks mees olnud. Nüüd on Rothi produtseeritud žanrifilmide nimekiri saanud täiendust "The Strangeri" võrra — aeglaselt kulgeva müsteeriumi, mille tegevus toimub haudvaikses järveäärses väikelinnas. Kirjutada põhjalikumalt filmi sisu kohta oleks selle suhtes ebaaus, kuna "The Stranger" püüab selgelt võluda ennekõike salapäraga.

Küsimused hakkavad kuhjuma juba esimestel minutitel, kui võõras kõhedasse väikelinna saabub. Kahjuks ei lähe kaua taipamaks, et tegemist üsna ilmetu õuduslooga, mille sündmustik on napp, dialoog konarlik ja tegevuspaikki igavam kui esmapilgul tundus. Filmi autoriks Uruguayst pärit Guillermo Amoedo, kes on ka Rothi lavastatud "The Green Inferno" ja "Knock Knocki" stsenaristiks, nii et nähtavasti on tal mehega soojad suhted. Kuigi "The Stranger" on suhteliselt üksluine ja üllatustevaba žanrifilm, mis peab end sügavamaks kui reaalselt on, oleks liialduslik kutsuda seda käpardlikult lavastatuks, sest vähemalt on teine atmosfääriline.

Ärev monotoonne muusika, rõõmutud salatsevad tegelased ning habras väikelinn, mis poleks justkui kunagi päikest näinudki ja kus igal elanikul näib olevat midagi varjata, loovad paljulubava koosluse, ent kahjuks jääb mõjuvast õhustikust väheks, et põnevustunne säiliks filmi vägivaldse lõpplahenduseni. Mõne vaataja jaoks võib olla probleemiks, et filmis osaleb palju Tšiili päritolu näitlejaid, kes etniliste tunnuste tõttu mõjuvad rollides võltsilt. Et "The Stranger" on ka Tšiilis üles võetud, tekib küsimus, miks peab olema tegemist ingliskeelse filmiga, mille lugu leiab aset Kanadas. Selles mõttes jätab teostuslik külg muidugi soovida.

Ühesõnaga: teravaid elamusi otsiva õudusfilmifänni jaoks jääb "The Stranger" ilmselt vähepakkuvaks, kuid annab see-eest põhjust uskuda, et režissöör Guillermo Amoedo tuleb tulevikus millegi tõeliselt väärtuslikuga lagedale.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar