Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

laupäev, 25. juuli 2015

"Beautiful Boy" (2010) / "Sexy Beast" (2000) / "House of Sand and Fog" (2003)

"BEAUTIFUL BOY" (2010)

Aastake enne "We Need to Talk About Kevinit" oli "Beautiful Boy", millest ma polnud kuulnudki enne Den of Geeki artikli "25 films which will haunt you with only one viewing" lugemist. Kui Lynne Ramsay mainekas draama keskendub ennekõike koolis vibuga jõhkra tapatöö sooritanud Kevini nooruspõlvele ja paneb meid imestama, kas tema patoloogiline ebainimlikkus on sünnipärane või tingitud oskmatust kasvatusest, siis samaväärselt depressiivne "Beautiful Boy" ei räägi niivõrd mõrtsukast teismelise veretöö psühholoogilistest tagamaadest ("I guess as much as we want one, there just sometimes isn't an explanation" on lause, mis filmis kõlab, kui see teema hetkeks üles võetakse), kuivõrd leinast ja süütundest, mida peavad kogema ta vanemad, kui teada saavad, et nende poeg lasi koolis maha hulga õpetajaid-õpilasi ja viimaks iseenda. Selles mõttes on antud filmil rohkem ühist mullu välja tulnud "Rudderlessiga", mis samuti on rohkem tagajärgedest kui põhjustest, ent käsitleb teemat veidi pealiskaudsemalt ja optimistlikumalt. "Beautiful Boy" kujutab just jõuliselt intiimses laadis erinevaid viise, kuidas võib pinnale tulla nii häirival moel teismelisest pojast ilma jäänud abielupaari sisemine hingevalu, ja näitab, kuivõrd raske on eluga normaalselt edasi minna. Peaosatäitjad mängivad keerulisi osi igatahes auhindade vääriliselt — näiteks vihased tülid on tõepoolest pingelised ja pisarad tunduvad ehtsad —, režiitöö poolest on film jälle ühekülgne ja algeline. Mulle on meeldinud paljud peamiselt käsikaameraga üles võetud draamad, kus rõhk on pealetükkivatel lähiplaanidel ja katkendlikul montaažil, kuid antud film on sellise lähenemise tulemusena üksluine. Ja kui oled juba näinud eleegilisi draamasid koolitulistamisest, ei ole sel paraku ka midagi uut ja huvitavat pakkuda. Vaid emotsionaalne intensiivsus ja toorus on selle üllatustevaba linaloo puhul natuke ligitõmbav.

"SEXY BEAST" (2000)

Eesti filmihuvilistegi seas kõvasti tähelepanu tõmmanud "Under the Skini" teinud Jonathan Glazeri esimene mängufilm "Sexy Beast" on parajalt eriilmeline Briti gängsterifilm, mille põhilisteks võludeks on stiilsus ning Ben Kingsley, kes mängib siin psühhopaatliku kurjategija Don Logani osa rabava intensiivsusega. Võtete ajal olla Kingsley teisi osatäitjaid nõnda ehmatanud, et nood unustasid vahel omaenda repliigid ära. Don on sedasorti manipulatiivne ja impulsiivne kuju, kes toob filmi kõvasti pinget, sest võib iga hetk plahvatada ning Kingsley mängib rolli päris briljantselt küll (mees sai rolli eest Oscari nominatsiooni), kuid minu jaoks polnud kõige meeldejäävam mitte ükski episood, mille keskmes Don, vaid võrratult realiseeritud idülliline avastseen, kus filmi peategelane, erru läinud seifimurdja Gal, basseini ääres päikest võtab, taustal kõlamas The Stranglersi muhe 1977. aasta hitt 'Peaches'. Jonathan Glazer, kes tuli muusikavideode maailmast, on kõnealuse stseeni (mis päädib hiigelsuure kivirahnu mäest alla pudemise ja basseini langemisega) nii elegantselt üles võtnud ja monteerinud, et tegemist nagu olekski musavideoga. Sarnaselt stiilseid stseene esineb filmis hiljemgi. Total Filmi poolt 2004. aastal 15. parimaks Briti filmiks valitud "Sexy Beasti" juures pole igatahes palju seksikat — vastupidi, see on vulgaarne, verine ja vaimukas krimka, mis teeb vabalt silmad ette nt Guy Ritchie omadele.

"HOUSE OF SAND AND FOG" (2003)

Närvesööv tragöödia üksinda elavast naisest, kes tõstetakse arusaamatuse pärast lootusetult omaenda kodust välja. Maja uueks omanikuks saab Iraani päritolu pere, mille pea — karmi iseloomuga kolonel Behrani — loodab poolmuidu saadud vara palju kallimalt edasi müüa ja niimoodi korraliku kasumi teenida, kusjuures kodust vastu tahtmist lahkuma pidanud naise tunded ei huvita teda karvavõrdki. Et viimase elu on juhtunu tulemusena nüüd pea peale pööratud, ei kavatsegi ta nii kergelt alla anda ja otsustab sentimentaalse väärtusega maja tagasi saamise nimel võidelda, kuid Behranil pole kavaski ebastabiilse naisega kompromisse teha. Näiliselt lahendamatu keeruline olukord viib teravate konfliktideni ja õige pea on selge, et see lugu lõpeb väga piinarikkalt ning lausa ohvrirohkelt. Andre Dubus III samanimelisel auhinnatud romaanil põhinev "House of Sand and Fog" on intelligentne, ärev ja sügavalt pessimistlik draama, kus peategelaste ebaratsionaalne ja kangekaelne vajadus oma õiguste eest võidelda saada põhjustab lõpuks kõvasti kannatusi. Kodust välja tõstetud Kathy on taastuv alkohoolik, kes kodutuks olemisest tingitud pingest ruttu emotsionaalselt ebastabiilseks muutub ning lausa endale kätt külge panema hakkab, Behrani jälle range türann, kes pärit teistsugusest kultuurist ja tegutseb oma perekonna huvide nimel. Nii Kathyl kui Behranil on väärtuslikule majale õigus, aga kumbki ei kavatse sellest loobuda. Selles intrigeerivalt ebatavalises, aga ka mitte täiesti usutavas loos ei ole ühesõnaga otseselt halbu tegelasi ja see võimaldab filmi vaadata objektiivsuse ja neutraalsusega. Kvaliteetne draama särava näitlejaskonnaga, kus kõige tipuks ka palju poeesiat.

1 kommentaar:

  1. Sexy Beast vaatasin juba aastaid tagasi, kuid siiani meeles, kuidas olin naelutatud ekraani külge, täis siirat hirmu Ben Kingsley karakteri ees. Fantastiline film!

    VastaKustuta