Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

neljapäev, 16. juuli 2015

"The Death of "Superman Lives": What Happened?" (2015)

Ühisrahastusplatvormi Kickstarter kaudu kogutud raha eest tehtud dokumentaalis "The Death of "Superman Lives": What Happened?" püüab filmitegija ja tulihingeline Supermani fänn Jon Schnepp välja uurida, mis põhjustel ei näinudki kunagi ilmavalgust "Superman Lives" (esialgne pealkiri "Superman Reborn") — pöörane Supermani-film, mida Hollywoodis 90ndatel sedavõrd tõsiselt teha plaaniti, et kirjutati mitu stsenaariumi, valiti välja režissöör ning isegi spetsiifiline osatäitja Supermani rolli.

Stsenaristide seas, kellel "Superman Lives'ile" käsikiri lasti kirjutada, oli ka märgiline filmitegija Kevin Smith, kelle fännid on ammu unustushõlma vajunud hullumeelsest projektist kindlasti kuulnud, sest sajandi algul rääkis ta laval üksikasjalikumalt, kuidas sellise tööotsa sai ja millised olid tema kogemused. Konkreetsemalt just Warner Bros.'i produtsendi Jon Petersiga, kes seadis Smithile kolm reeglit, kui too valmistus stsenaariumit kirjutama: Superman ei tohi filmis lennata ("looks fake"), kanda kostüümi ("too faggy") ning peab ühel hetkel võitlusse astuma hiigelsuure ämblikuga ("Spiders are the fiercest killers in the animal kingdom..."). Nii Smith kui Peters saavad käesolevas dokfilmis eraldi sõna ja viimane igatahes eitab, et keelas Smithil kirjutada stseene, kus Superman lendab või kostüümi kannaks (mis tundub tõesti kummaline, sest kes vaataks Supermani-filmi, kus Superman neid asju ei teegi?), kuid duelli hiigelämblikuga ihkas ta tõesti. Ja see oli vaid üks isevärki produtsendi kummalistest soovidest.

Minu jaoks oli doki puhul suureks tõmbenumbriks, et kurikuulus Peters, kelle armastust hiigelämblike vastu kinnitab 1999. aasta "Wild Wild West" (mille produtsent ta oli), selles figureerib. Kuna mees ühel hetkel Smithi amatöörlikuks stsenaristiks nimetab, on mul kuri kahtlus: ta teab, et Smith teda tookord "Superman Lives'i" kirjutamisest muljetades pilkas.
Supermani osa mängima valitud Nicolas Cage, kes oli Supermani mängimisele sedavõrd lähedal, et jõudis erinevaid kostüümegi selga proovida, dokis mõistetavalt üles ei astu. Küll aga meenutavad filmis lisaks Smithile ja Petersile oma kogemusi režissööriks palgatud Tim Burton, kunstnikud, kujundajad jt. Intervjuude põhjal võib igatahes järeldada, et kui stuudiolt mitmesaja miljoni suurust investeeringut eeldanud "Superman Lives" oleks kõige kiuste valmis tehtud, pakuks see kordades ajuvabamat ja ulmelisemat elamust kui neli klassikalist Supermani-filmi Christopher Reeve'iga peaosas või mannetu 2006. aasta "Superman Returns".

Ühtlasi võib näha dokis videolõike Nicolas Cage'ist talle loodud kostüümi selga proovimas ja selle mugavust-sobivust kommenteerimas, nii et suurem osa kummalise projektiga seotud inimestest ning sellest järele jäänud materjalidest on dokis kenasti esindatud. Nagu hiljutine "Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's Island of Dr. Moreau", jutustab "The Death of 'Superman Lives'" ühesõnaga vahva, ent vähe kuuldud loo Hollywoodi telgitagustest.

Mul on hea meel, et Kickstarteris palutakse muu hulgas toetust dokumentaalide tegemiseks (ka "Hellraiserist" ja selle järje tegemisest rääkiv "Leviathan" valmis tänu Kickstarterile), sest nii saab aeg-ajalt näha dokke, mis on suunatud väga spetsiifilisele kontingendile, antud juhul Supermani fännidele ning lihtsalt filmihuvilistele. "The Death of 'Superman Lives'" reedab, et projekti kallal töötanutel oli igasugu riskantseid ideid ja seda enam on kurb, et see tohuvabohu lõpuks valmis tegemata jäi. Minu meelest ilmus viimane korralik Supermani-film aastal 1980, aga pärast "Batman v Superman: Dawn of Justice'i" hiljutise treileri nägemist hellitan lootust, et mu arvamus järgmisel aastal muutub.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar