Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

pühapäev, 9. august 2015

"Aloha" (2015)

Kui peaksin oletama, miks Hawaiil valminud romantiline komöödia "Aloha" on nii piinlik, pakuksin muu hulgas, et autor Cameron Crowe armus imekaunil Oahu saarel mõnda erksavärvilisse kõrge alkoholisisaldusega kokteili või läks talumatust kuumusest lihtsalt lolliks, sest on väheusutav, et "Almost Famous'i" lavastaja filmi tehes terve mõistuse juures või üldse teadvusel oli.

"Aloha" on palju negatiivset tähelepanu pälvinud niinimetatud whitewashimise pärast: ehkki tegevus toimub Hawaiil, kus valgeid inimesi elab suhteliselt vähe, moodustavad filmi näitlejaskonna täielikult valged näitlejad, kusjuures tegelast nimega Allison Ng, kelles on aasia verd, kehastab Emma Stone. Kui vahel harva mõnes USA filmis või teleseriaalis kohtab eesti päritolu tegelast, kes räägib inglise keelt tugeva vene aktsendiga, võtad seda ikka natuke isiklikult ja mõtled taaskord, kui ignorantsed võivad ameeriklased olla. Küllap tekitas "Aloha" nägemine havailastes sarnaseid tundeid, sest kuigi Crowe rõhutab selles igal võimalusel Hawaii pitoresksust ja eksootilisust, ei paista ta absoluutselt hoolivat, millise kuvandi loob film kohalikest ja nende kultuurist. Režissöör on juba omaks võtnud, et "Easy A's" säranud plika valimine Ng'i rolli võis olla fopaa, kuid see pole ainus küsitavus filmi puhul.

Crowe töötas stsenaariumi kallal aastaid, meelitas palmide alla nii palju tunnustatud Hollywoodi tähti ja tulemuseks jabur halba unenägu meenutav film, mille kõrval režissööri 2005. aasta melodraama "Elizabethtown" tundub nagu meistriteos? Paratamatult jääb mulje, et Crowe tõukus juhuslikult tekkinud tahtmisest töötada Hawaiil, kuid vähemalt õigustab parajalt ekspressiivne "Aloha" sellist omapärast valikut. Miljöö on oma maalilisuses siin tõesti kütkestav, tekitades soovi minema sõita ning ka ise troopikasse sõita (rohkemgi kui "The Descendants"). Tänavune suvi on teadupärast eriti armetu ja seda enam pakub "Aloha" soodsat võimalust korraks eskapismi langeda, demonstreerides ehedalt, kui võimsalt Hawaiil loodus elab ja õitseb ning kui maagiline on tähistaevas saarte kohal. Kõik muu selle segase ja sihitu filmi juures teeb paraku lihtsalt nõutuks.

Kui Crowe'i iga varasema filmi puhul on näha, et mees tahtis käsitleda mõnd konkreetset teemat ja rääkida konkreetsete probleemidega inimestest, siis "Aloha" — võib-olla ainus siirupine romantikafilm üldse, kus tuleb juttu satelliitidest ja rakettidest — oleks kui suvalistest kasutamata jäänud ideedest kokku lapitud. Lõpuks ei õnnestu filmil öelda suurt midagi peale selle, et taevas on müstiline ja kaunis. Oscari nominentide osaluse põhjendab ilmselt režissööri hea maine, kuid pärast käesolevat dramöödiat teda enam nii usaldusväärseks pidada ei saa. Sony kurikuulsa andmelekke tagajärjel avalikuks saanud e-kirjadest ilmneb muide, et kompanii endine juht Amy Pascal ei olnud "Alohaga" sugugi rahul.

2 kommentaari:

 1. Siiski kahju, et film siinsesse filmilevisse ei jõudnud - kuigi algselt lubati. Cameron Crowe loomingu austajana ("Say Anything, "Almost Famous" ning "Fast Times at Ridgemont High" on pikka aega mu lemmikfilmide hulka kuulunud) oleks tahtnud "Aloha" ikkagi kinos ära näha. Kasvõi kurioosumina. Mul pole seni õnnestunud ühtegi Crowe'i filmi suurelt ekraanilt näha :( Eks ootan siis aega kui dvd või blu-ray tsipa hind vastuvõetavam on.

  P.S: Ma ei ole kunagi täielikult pihta saanud, miks "Elizabethtown" nii korraliku materdamise osaks sai. Kuigi kohati problemaatiline ja laialivalguv, on siiski tegu Crowe'le omaselt emotsionaalse ja sümpaatse filmiga. Mulle täitsa meeldis.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Äkki aeg piraadiks hakata?! ;)

   Kustuta