Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

laupäev, 8. august 2015

Mida saab näha 10. tARTuFFil: "The Duke of Burgundy"

tARTuFF 2015: Burgundia krahvinna
(linastub 7. augustil kell 23:59 Tartu Raekoja platsil)


Hetkel, mil ma seda teksti kirjutan, on "The Duke of Burgundy" hilisõhtune seanss Raekoja platsil juba alanud, nii et jäin selle intrigeeriva kvaliteetfilmi soovitamisega lootusetult hiljaks. Julgen uskuda, et tARTuFFi publiku jaoks on Peter Stricklandi uusim mängufilm sama elamuslik kui HÕFFi publiku jaoks oli režissööri kütkestavalt stiilipuhas põnevik "Berberian Sound Studio", mis õudusfilmidele pühendatud festivalil linastus üle-eelmisel aastal. Tänavuse tARTuFFi programmis olevate filmide seast on rõhutatult kunstipärane "The Duke of Burgundy" ilmselt kõige sensuaalsem, ja ma ei pea siinkohal silmas ainult sisulist külge, vaid ka stiili — helide, kaameratöö, värvide ja teiste elementide väljenduslik koosmäng kütkestab meeletult.

On rõõmustav näha vahelduseks seksi- ja ihakeskset draamat, mis nii elegantselt ja enesekindlalt lavastatud. "The Duke of Burgundy" meenutab mõnd haiglasevõitu, kuid maitsekat vana Euroopa erootikafilmi, võrgutades ühtlasi oma sünge alatooni, sugestiivsuse ja psühholoogilise nüansseeritusega. Strickland on kujundanud oma isikliku maitse järgi tunnetuslikult stiili, millest peegeldub sügav lugupidamine maailmakino vastu, ja mis kõige kiiduväärsem: draama ei tundu sellest hoolimata edev või paroodiline, mida niisuguste filmide puhul tihti juhtuda võib. Naissoost osatäitjate mäng on siin küll ülemäära passiivne, dialoog veidi ülepingutatud ("Your breath is like a hyena!") ning sündmustik hõredapoolne, kuid juba pilkupüüdvalt nõtke teostus teeb "The Duke of Burgundy" gurmaanile kohustuslikuks. Näha nii hüpnootilist linateost lageda taeva all suurelt ekraanilt on kindlasti meeldejäävalt võimas ja intiimne kogemus.

P.S. Sirbis ilmus täitsa valgustav intervjuu Stricklandiga, mida saab lugeda siit.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar