Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

pühapäev, 2. august 2015

Mida saab näha 10. tARTuFFil: "The Little Death"

tARTuFF 2015: SEKSITERAAPIA
(linastub 4. augustil kell 22:00 Tartu Raekoja platsil)


"The Little Death" on justkui Woody Alleni varastest filmidest inspireeritud komöödia täiskasvanutele, mis vaatleb mitut erinevat paari, kus ühel osapoolel on mingi konkreetne seksuaalfantaasia või fetiš, mida püüab kõigest väest partneri eest varjata või siis tolle abiga just rahuldada. Kuigi teema on provokatiivne, pole tegemist süvapsühholoogilise analüüsiga fetišismist või millegi eriti morbiidsega (à la Cronenbergi "Crash"), vaid lihtsalt kergelt jantliku komöödiaga, mis kujutab ülima avameelsuse ja objektiivsusega loomuvastaste kalduvuste mõjust intiimsuhetele, tutvustades ka mõningaid sellealaseid termineid — isegi little death tähendab nähtavasti orgasmi. Et tegemist Austraalias valminud väärika indie-filmiga ja mitte mõne USA noortekaga, ei esine siin tahumatuid roppe nalju ja naeruväärset situatsioonikoomikatki on napilt. Pigem püüab film võluda aususe ja teatava siirusega, mis väljendub viisis, kuidas tegelased probleemidele lähenevad ja suhtlevad. Aga muidugi toob eksperimenteerimise teel oma kummaliste vajaduste avastamine kaaslasega kaasa lihtsalt uusi keerulisi probleeme, mis peegeldab ka pessimistlikku veendumust, et turvalisem on sellised asjad lihtsalt saladuses hoida.
Jutustada nelja erinevat temaatiliselt seotud lugu, mis kõik omavad kavalat lõpupuänti ja mõjuvad seega perverssete anekdootidena, on omaette mõistlik lahendus ja annab võimaluse näidata igasuguseid perspektiive ja olukordi. Muidugi on lood peenel moel ka seotud, nagu stsenarist-režissöör Josh Lawson püüaks väita, et iga paarikese magamistoas toimub midagi absurdset, aga kedagi ta ebaterveks ei tembelda. Filmis leidub teraseid ideid ja lood on vähemalt paberil head, aga sellegipoolest on "The Little Death" kõigest keskpärane, sest võtmetegelased on iseloomult nõnda sarnased ega oma piisavalt individuaalseid jooni ning dialoogki on igavapoolne. Jääb mulje, et Lawson hakkaski ühel hetkel spekuleerima, mis saaks, kui kallim tuleks ühel päeval lagedale näiteks uudisega, et tahab, et teda vägistataks, ning lõi sellest mõttest lähtudes andeka lõpplahendusega loo, kuid paraku ei suuda ta seda lugu meeldejäävalt filmis jutustada, sest selleks välja mõeldud tegelased ja dialoog ei ole kõige huvitavamad. Küll aga võib õnnestunuks pidada üht väikest armast lugu filmi lõpposas, mis eraldi lühikana oleks suurepärane (lisapunktid The Holliesi laulu 'The Air I Breathe' kasutamise eest). "The Little Death" on võrdlemisi ebanaljakas, aga enesekindel ja omade värvikate momentidega film neile, kes eelistavad mõistuspärasema ja täiskasvanulikuma käsitlusega seksiteemalisi komöödiaid, mis ei kaldu labasusele ega liigsele vulgaarsusele. (Arvustus ilmus siin blogis algselt 18. veebruaril 2015.)

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar