Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

reede, 7. august 2015

Mida saab näha 10. tARTuFFil: "X+Y"

tARTuFF 2015: X+Y
(linastub 7. augustil kell 22:00 Tartu Raekoja platsil)


Suurbritannias valminud "X+Y", varasemalt ainult dokumentaale vändanud Morgan Matthewsi esimene mängufilm, on eile linastunud "Boychoiri" kõrval teine draama tänavuse tARTuFFi programmis, mis räägib suhtest õpetaja ja õpilase vahel. "X+Y's" (aka "A Brilliant Young Mind") on õpilaseks teismeline autistist matemaatikageenius Nathan, kes on ümbritsevat maailma näinud alati teistmoodi kui teised inimesed ega mõtle teda omapäi kasvatava ema sõnul millelegi muule peale numbrite. Kui sünnist saati omas mullis elav Nathan on keeruliste matemaatiliste ülesannete lahendamisel nii erakordselt andekas, et ka tema valitakse osalema rahvusvahelisest olümpiaadil, mille jaoks valmistutakse ette eksootilises Taipeis. Reis annab Nathanile võimaluse veeta esmakordselt aega endasugustega — ebatavaliselt kõrge IQ'ga noorte inimestega, kes on elu jooksul rohkem võrrandeid lahendanud kui inimestega vestlusi pidanud. Sel teekonnal pakub talle tuge lõbusa natuuriga õpetaja noorena ka ise samal olümpiaadil osalenud Martin Humphreys, kellel omad isiklikud probleemid.
Britilikult sarmika "X+Y" puhul on tänuväärne, et see käsitleb delikaatselt ja tähelepanelikult teemat, mida filmides kuigi tihti ei kohta: autismi. Kui välja arvata, et mul on Aspergeri sündroomiga netituttav, kelle jaoks huumor täiesti võõras on ja kes suhtleb nagu robot, pole mul autismiga põhjalikku kokkupuudet olnud, kuid lähtudes kõigest, mida selle kohta tean, raatsin käesolevat draamat kutsuda vaat et tõepärasemaks ja viisakamaks kui klassikut "Rain Man". Nathani käitumismaneer on igatahes nüanssideni läbi mõeldud. Näiteks teisele inimesele öeldes, mis raamatutut ta loeb, lisab ta ühtlasi, mis aasta väljaandega tegu. Noormeest kehastav Asa Butterfield, kes on Nathani-sugust tundetut, kuid andekat noorukit juba vähemalt korra mänginud ("Ender's Game"), mängib osa märgatava enesekindlusega, mis paistab eriti välja stseenis, kus Nathan püüab mõista esimese armumise ja puberteedi algamisega kaasnevaid tundeid. Suhtlemisraskustega imelapsest veelgi huvitavam karakter on tõtt-öelda karismaatilise Rafe Spalli mängitud Humphreys, kes jääb aknega nohikute kõrval pisut tagaplaanile, kuid toob filmi palju soojust, sest Nathani lihane isa on surnud ja poiss vajab kangesti toetavat isafiguuri, kes teda mõistaks. Üles sirgumisega kaasnevatest raskustest või konkreetsemalt noortest geeniustest rääkivate draamade ("Searching for Bobby Fischer", "Finding Forrester", "Good Will Hunting" jne) fännidele peaks südantsoojendav "X+Y", mis pole niivõrd matemaatikast, kuivõrd armastusest ja perekonnast, kindlasti korda minema.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar