Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

esmaspäev, 14. september 2015

"Maze Runner: The Scorch Trials" (2015)

"The Hunger Gamesi" filmidele ei leidu vast asjalikumat alternatiivi kui "Maze Runneri" triloogia, mille esimene osa ilmus täpselt aasta eest, teine sel kuul ning kolmas 2017. aastal. "Maze Runneri" filmide aluseks James Dashneri düstoopilised ulmeromaanid, mille sihtgrupiks mõistagi noorsugu. Täisealises inimeses on neil filmidel niisiis vähe lootust elevust tekitada, kuid meeltlahutav mullune "The Maze Runner" igatahes oli, tutvustades põnevalt salapärast ja riskantset keskkonda ning jutustades tõsiseltvõetava loo, mis paistis enim eeskuju võtvat just "Kärbeste jumalast" (minu arvustus).

"Maze Runner: The Scorch Trials", kus meile juba tuttavad julged mürsikud uude ohtlikusse seiklusse satuvad ning neid ümbritsevat põrgulikku postapokalüptilist maailma põhjalikumalt näeb, võib küll laiema ulatusega ning tegevusrohkem olla, kuid pole sama kaasakiskuv kui esimene peatükk, mis mitte ainult mõistatuslikum polnud, vaid rohkem omapäraseid ideidki sisaldas. Kui "The Maze Runneris" olid peategelaste põhiliseks vastaseks kiskjalikud painajad, siis "The Scorch Trialsis" tuleb peamiselt tegemist ühe mõjuka kaagiga nimega Janson, kelle juures pole suurt midagi ähvardavat, ja tölpideks kutsutavate olevustega.

Viimased on põhimõtteliselt zombid — samasugused, nagu oleme näinud juba filmides nagu "28 Days Later...", "I Am Legend", "World War Z" jpt. Kui "The Scorch Trialsi" teises pooles tõstatakse küsimus, kuidas oleks võimalik tölpide poolt hammustatud-nakatatud inimesi ravida, küsid endalt paratamatult, kas sa pole seda juba korduvalt näinud (kas või eelmainitud ulmefilmides). "The Maze Runneriga" võrreldes on ajaviitelise, ent kaugeltki mitte paeluva "The Scorch Trialsi" süžeekäik paljulubavale algusele vaatamata niisiis üllatavalt üksluine, ja mida julgemalt näitab film laastatud tulevikumaailma, kus nägusad noored enda elu eest võitlema peavad, seda eripäratum-tuttavlikum see maailm ka tundub. Et tegelased viibivad vahepeal täielikult purunenud suurlinnas, kus kõik kõrghooned rusudeks on, mõjub miljöö ütlemata lohutult küll ning ümbruses peitub igasugu ohte, kuid vaataja jaoks, kes piisavalt postapokalüptilisi ulmekaid vahtinud, pole keskkond vast teab mis unikaalne.
Visuaalselt atraktiivseid detaile "The Scorch Trialsis" on (nt varustuse näol, mida kasutavad Jansoni juhitud sõdurid), kuid filmis ei näe midagi sama lummavalt salapärast või ettearvamatut kui esimese osas fundamentaalset rolli mänginud mastaapne labürint ja selles ringi luusivad painajad, mille täpne funktsioon oli erutavaks saladuseks kuni filmi lõpuni. "The Scorch Trialsis" esineb rohkem ringi hiilimist pimedates tunnelites või koridorides, kusjuures tölbid, kes võivad iga nurga taga peidus olla, ei hirmuta piisavalt, et need stseenid meeleolukad oleksid. Seda mõistagi põhjusel, et niisuguseid hammustada ihkavaid lõrisevaid peletisi juba korduvalt nähtud.

Minu jaoks on aga suurimaks probleemiks, et kuigi tegelased on karismaatilised, ei paista endiselt olevat nende vahel märgatavat hingelist lähedust. Thomas, Teresa, Minho jt on koos juba tulest ja veest läbi käinud ning nähtavasti mõtlevad üksteisest kui sõpradest, kuid ükski stseen ei suuda sisendada tundmust, et nad päriselt vastastikust armastust või ühtekuuluvust tunnevad. Miks Thomase jaoks Teresa sedavõrd tähtis on, ei saa ma siiani aru — uljaspea on napisõnalise neiu aitamiseks oma tosin korda eluga riskinud, ent miski ei vihja veenvalt, nagu tal viimase vastu sügavad tunded oleks.

Kui tegelaste tundemaailm teravamalt esile tuleks, motiveeriks see neile rohkem kaasa elama ning lugugi tunduks dramaatilisem.  Pilkupüüdva, tempoka ja moodsa, ent ometigi igavapoolse "The Scorch Trialsi" lõppedes ei pruugi sa enam päriselt hoolidagi, kas Thomasel ja ta kamraadidel õnnestub võita sõda, mille nad alustanud on. Vastuse sellele küsimusele annab muidugi "Maze Runner: The Death Cure", mis saabub kinodesse ülejärgmisel aastal.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar