Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

reede, 16. oktoober 2015

"Legend" (2015)

"Mad Max: Fury Roadis", "Bronsonis", "Locke'is" jpt filmides säranud Tom Hardy fännidel ei ole loodetavasti jäänud märkamata biograafiline krimidraama "Legend", kus ilmekas näitleja mängib topeltrolli, kehastudes identseteks kaksikuteks Ronald ja Reggie Krayks. Kuuekümnendatel Londonis tegutsenud gängsterite seast olid mitmeid prestiižikaid klubisid omanud vennad kardetumate seas. Kahest vennast kummalisem oli Ronald, kes kannatas skisofreenia käes ega kavatsenudki seda varjata (nagu ka oma homoseksuaalsust). Kes nautis Tom Hardyt pöörast osatäitmist "Bronsonis", saab niisiis kindlasti rõõmusüsti, nähes näitlejat täiesti omas maailmas elava Ronald Kray osas, kelle sõgedus valmistab hulga mõistuspärasemalt käituvale vennaraasule pidevalt peavalu.

Film jälgib muudkui mõjuvõimsamaks saanud Krayde kriminaalset tegevust Londoni East Endis läbi mitme aasta. Intrigeerivaks tegelaseks on veel noor kaunitar Frances Shea, kellest saab Reggie abikaasa. Teostuselt on "Legend" kordades säravam kui samuti hetkel kinodes jooksev "Black Mass" külmaverelisest Whitey Bulgerist ning seda juba põhjusel, et "Legend" oskab tegevuspaika mitmekülgsemalt ja värvikamalt ära kasutada — "Black Massis" lihtsalt ei kohta näiteks midagi nii lahedat kui vendade glamuursed klubid —, kuid Bostonis tegutsenud kurjategijast jutustava draama süžeeline külg on, nii üllatav kui see ka poleks, isegi tugevam.

"Legend" on küll silmatorkavalt hea stiilitunnetusega tehtud ning kohati üllatavalt vaimukas vanamoeline gängsterifilm, kus osatäitjad tõesti pingutavad, ent stoori on sihitu ja laialivalguv.

"Legend" üritab jutustada Krayde kriminaalsest elust nii põhjalikult kui võimalik, mistõttu on filmi kuhjatud häirivalt palju marginaalseid süžeeliine ja tegelasi Krayde rivaalide-alluvate näol. Paraku jääb selle tulemusena tegelasena üheplaaniliseks Frances, kes langeb Reggiega koos elades sügavasse depressiooni. Et Emily Browning on Francesena ütlemata kütkestav ning neiul filmis kõige traagilisem saatus on, mõjub kurvastavalt, et film ei suuda olulist tegelast rohkem avada.

Omaette probleemiks on tonaalsuse vaheldumine: mis algab kui muhe must krimikomöödia, muutub ruttu kohmakaks ja klišeelikuks draamaks. Kui "Legendi" näol oleks tegemist kompaktse absurdimaigulise jandiga, mida algus justkui lubab, oleks ma sellest tõenäoliselt rohkem vaimustunud, sest tegelaste pealiskaudsuse pärast on film draamana üpriski mõjutu. Kuigi tüüpiliselt eeskujulik Tom Hardy, kes ei puudu vist ühestki stseenist ja mängib tagatipuks kahte inimest, kelle iseloom ja maneerid pole kaugeltki samasugused, suudab korraga lõbustada ja hirmutada, jääb peaosatäitja südikast sooritusest väheks, et Brian Helgelandi peent, kuid täiesti pingevabat ja dramaturgiliselt nõrka tõsielulist krimkat ülistada.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar