Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

neljapäev, 8. oktoober 2015

"Straight Outta Compton" (2015)

Kvaliteetseid muusikateemalisi filme tehakse harva ja kvaliteetseid räpiteemalisi filme veelgi harvem, nii et sellise laiahaardelise tõsielulise draama nagu "Straight Outta Compton" ilmumine on omaette rõõmustav. Lihtsakoelisuses legendaarsest hip-hop ansamblist N.W.A rääkivat filmi igatahes süüdistada ei saa, sest tervelt kaks ja pool tundi kestev film ei keskendu pelgalt näiteks märgilise kauamängiva "Straight Outta Compton" loomisele, vaid ka bändi liikmete individuaalsetele saavutustele. Ice Cube lahkus N.W.A'st ometigi varakult, et iseseisvalt albumeid teha (ja tema esimene sooloalbum oli vaat et edukamgi kui N.W.A raju debüüt), ning Dr. Dre rajas koos Suge Knightiga plaadifirma Death Row Records, mis andis muu hulgas välja Snoop Doggi esimese LP.

Huvi räpi vastu on kahtlemata eeldus ulatusliku filmi nautimiseks, kuid "Straight Outta Comptonil" on lootust kõnetada neidki, kellele see maailm võõras on, sest draama puudutab ka praegugi relevantseid üldisemaid teemasid nagu sõnavabadus, rassism ja politseivägivald. N.W.A tegi ansamblina imetlusväärseks julgus salvestada ja laval esitada otsekoheseid laule nagu Fuck tha Police, mis tõi nad lausa FBI huviorbiiti ja tekitas teravaid konflikte politseiga, kellele poleks miski rohkem rõõmu pakkunud kui vihaseid räppareid trellide taga näha.

Filmi kõrghetkeks on ehk stseen, kus N.W.A otsustab riskida ja kontserdil Fuck tha Police'i esitada, kuigi politsei on selgesõnaliselt keelanud neil seda teha. Diskreetsus ei olnud N.W.A liikmetele kunagi oluline ja sama võib öelda neid portreteeriva filmi kohta, mis kujutab meeste tõusmist närusest Comptonist räpimaailma tippu märkimisväärse julguse ja energiaga, kinnitades igal sammul, et nad ei peljanud kunagi välja öelda, mis meelel. Erilist tähelepanu väärivad näitlejad, kes on muuhulgas välimuselt üllatavalt sarnased härrastele, keda nad mängivad, aga mis seal imestada, kui Ice Cube'i osas on O'Shea Jackson Jr., kelle isa ongi Ice Cube.

Kui vahepeal filmis laulu Straight Outta Compton muusikavideot näeb, ei teki isegi tunnet, et videos polegi samad inimesed, kes filmis. Vaid N.W.A manipulatiivset mänedžeri Jerry Hellerit kehastav Paul Giamatti ei vaimusta, ent küllap on probleem siinkohal selles, et näitlejat viimasel ajal nii tihti filmilinal kohtab ja ta sageli alatuid limukaid mängib — seetõttu jääb paratamatult mulje, et Giamatti oli kiire turvaline valik. Tõepoolest, tegemist kiiduväärselt mastaapse filmiga ning süžees leidub seeläbi igavapoolseid liine (nt Eazy-E, Ice Cube'i jt konfliktne suhe neid korralikult lüpsta lootnud Helleriga ei tekita eriti põnevust), ent tervikuna on kindla käega lavastatud "Straight Outta Compton" üks erutavamaid ja kõnekamaid tõsielulisi muusikafilme üle tüki aja, pakkudes ühtaegu meelelahutust ning õpetades mõnusalt palju ühe olulisema grupi kohta hip-hopi ajaloos.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar