Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

reede, 30. oktoober 2015

"The Gift" (2015)

Kuigi näitlejana tuntud Joel Edgertoni esimesest täispikast mängukast "The Gift" võib jääda mulje kui hirmsast thrillerist või lausa õudusfilmist, oleks kõige paslikum kirjeldada seda kui põnevuslikku psühholoogilist abieludraamat... ja tegemist seejuures kvaliteetse draamaga, mis mõneks ajaks kummitamagi jääb. Kui kinodes jookseks sagedamini niisuguseid nutikaid ja korralikult läbimõeldud väikseid filme, mis mõeldud just täiskasvanutele, võiksin juba täitsa rõõmus olla. Loodetavasti Edgerton, kes filmi kirjutas-lavastas ning mängib ka ühte peategelastest, väntab edaspidigi draamasid, mis nii teostuslikus kui temaatilises plaanis sama paeluvad on.

Kuna "The Gift" on põnevikuna eriti mõjus, kui selle saladusi mitte teada, ei hakka ma sisu põhjalikult avama, vaid ütlen lihtsalt, et filmi südames on õnnelikult abielus Robyn ja Simon ning kummaliselt lahke mees nimega Gordon, keda Simon tundis ammu kooliajal ja kes ootamatult paarikese ellu ilmub. Filme, kus abielupaar põrkab kokku muudkui ähvardavamaks muutuva võõraga või päevavalgele tuleb räpane saladus minevikust, on tehtud palju ja kõik neist pole kaugeltki suurepärased, ent käesoleva linaloo teevad tõeliselt väljapaistvaks reljeefsed ja realistlikud tegelaskujud, kelle siseilm on huvitav, ning intrigeeriv süžeekäik, mis pole sugugi nii etteaimatav või lihtne kui esialgu paista võib.

Ehkki nii poster kui treiler tekitavadki ettekujutuse, et "The Gift" on tavapärane põnevik, kus kibestunud maniakk abielupaari sügavalt isiklikel põhjustel terroriseerima hakkab, mängides nendega hirmsaid psühholoogilisi mänge, on lugu tegelikult palju nüansseeritum ja karakteritel teatud varjukülgi, mis nende tundmaõppimise põnevaks teeb. Mida enam paljastab film nii Simoni kui Gordoni olemuse ja meeste ühise mineviku kohta, seda enam ambivalentseid tundeid kumbki tegelane tekitab, kusjuures ühel hetkel polegi enam selge, kes on antud loos hea ja kes halb.

Lugu teravdab ühtlasi usalduse kadumine ja pingete tekkimine Simoni ja Robyni vahel pärast Gordoni saabumist ning meeldejäävalt traagiline lõpplahendus, mis ei pruugi olla sama usutav kui ülejäänud film, kuid vähemalt ootamatu. Kolme tegelase seast ei hakka ühestki küll nii palju hoolima, et film sügavalt hinge poeks, nii et tegemist lihtsalt nauditava põnevusdraamaga, aga lavastajadebüüdi kohta on vigade, tagajärgede ning üldisemalt inimloomuse üle mõtisklev "The Gift" ütlemata väärikas.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar