Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

esmaspäev, 19. oktoober 2015

"Vacation" (2015)

Võib-olla oli asi mu ülimadalates ootustes, sest tegemist viienda osaga komöödiafilmide seerias, mille vastu mul pole kunagi sooje tundeid olnud, aga nii üllatav kui see ka poleks, osutus "Vacation" nii muhedaks, et söandaksin isiklikult nimetada seda toredaimaks tänavuseks Hollywoodi komejandiks... ja seda ainult põhjusel, et andekate naljade osakaal on niivõrd suur. Ehkki see reboot, kus oma perega võtab reisi lõbustusparki Walley World ette täiskasvanuks saanud Rusty Griswold ("National Lampoon's Vacationis" täpselt sedasama teinud Clark Grisworldi poeg), on ilmselgelt tehtud eesmärgiga "Vacationi" sarja tuntusest kasu lõigata ja millegi väärtuslikuga mõistagi tegemist pole, suudab see tõhusalt naerutada.

Tõsi, ei saa välistada, et film sattus lihtsalt õigel ajal ette, sest oktoobris olen vaadanud peamiselt õudukaid ja üks vähenõudlik komöödia võis seega marjaks ära kuluda, aga üldiselt meeldibki mulle sedasorti perversne võllahuumor, millega publikut võimalikult tihti jahmatada püüdev "Vacation" täidetud on — poliitilisust korrektsust hindaval inimesel tasub sellest igatahes kaarega eemale hoida, sest viimane film, mis pedofiiliat nii vaimukaks pidas, oli ilmselt "Happiness" aastast 1998. Et lähiaastatel on kinolinale jõudnud mitmeid USA komöödiaid, kus peategelased võtavad ette ettearvamatu autoretke ("We're the Millers", "Ted 2" jne) ning sama mõistagi nähtud igas varasemas "Vacationi" jaos, ei toimu filmis midagi seninägematut.

Õõnneks leidub selles ohtralt spontaanseid šokeerivaid momente, mis ei lase sel igavaks muutuda. Välismaa kriitikute retsensioone lugedes ilmneb, et "Vacationi" vulgaarne, kohati lausa ebaterve huumor jättis paljudele halva maitse suhu, ent minu jaoks täielik häbitunde puudumine filmi nii lõbustavaks tegigi — ei mäletagi, millal sai viimati näha Hollywoodi komöödiat, mis nii enesekindlalt hea maitse piire ületas (või ükskõikselt?). Iseasi, kas "Vacationit" ehmatava maitselageduse eest kiita just auväärt tegu on, aga leebe koguperefilmina poleks see nii hüsteeriline ning haiglasevõitu momente jätkus lõppude lõpuks ka 1983. aasta komöödias, mille jalajälgedes ta käib. 2015. aasta "Vacation" on pelgalt ajaviiteline ja kergesti unustatav, aga vähemalt söandab olla äärmuslikum kui enamik teisi Hollywoodi jante. Kõik muu selle puhul on täiesti standardne, kuid eks seda oodata oligi.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar