Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

reede, 6. november 2015

"Amy" (2015)

Doki- ja muusikasõprade rõõmuks on suurepärase "Senna" autor Asif Kapadia teinud uue puudutava portreefilmi, kus luubi all varalahkunud Amy Winehouse, verinoorelt superstaariks saanud ja kõigest 27-aastaselt alkoholimürgituse tagajärjel surnud lauljatar. Megahitiks kujunenud albumi "Back to Black" väljatulekuga üheks maailma silmapaistvamaks sooloartistiks tõusnud Winehouse'i tormilisest elukäigust jutustab stiilikindel film ohtrate kronoloogiliselt organiseeritud fotode ja videomaterjalide kaudu, mis kõnelevad nii naise talendist vokalistina kui ka talle saatuslikuks saanud probleemidest sõltuvusega.

Kuna valulik "Amy" vaatleb ainiti Winehouse'i dramaatilist elu ja muusikat, võib tekkida küsimus, kas seda saab nautida ka inimene, kes tema suhtes vaimustust ei tunne. Filmile tuleb siinkohal kasuks, et see pole niisama lennukas ülevaade, vaid ka emotsionaalne lugu kuulsuse varjukülgedest. Dokumenteerides särasilmse laululinnu kiiret moondumist läbipõlenud narkomaaniks, annab film hea ettekujutuse, kuidas osad staarid võivad kuulsusega kaasneva surve pärast kõvasti kannatada — eriti kui kuulsus saabub ruttu ja ootamatult nagu talvel esimene lumi. Tõsi, kuigi neiu polnud alati motiveeritud sõltuvusest vabanemise nimel võitlema (nagu ta laulus "Rehab" ka mõistagi tõdeb), ei jäta "Amy" kahtlust, et ta oli lõppude lõpuks ohver, ja see teeb dokumentaali küllalt traagiliseks ning mõtlemapanevaks, et julgustada filmi vaatama ka Winehouse'i muusika suhtes ükskõikseid.

Loodetavasti tunneb iga paparatso, kes seda nägema juhtub, mõnda aega sügavat häbi. Asif Kapadia hetkiti lausa südantlõhestav "Amy" on eklektilise "Kurt Cobain: Montage of Hecki" kõrval teine tänavune muusikateemaline dokk, mida soojalt soovitaks. Nüüd käivad muide jutud, et Winehouse'ist tehakse ka biograafiline draama, ent Kapadia doki kvaliteetsust-kaalukust arvestades tundub eraldi mängufilmi väntamine pisut mõttetu ideena.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar