Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

laupäev, 23. jaanuar 2016

"Hotel Transylvania 2" (2015)

Iseasi, kas mõne aasta tagune animafilm "Hotel Transylvania" just hirmsasti järge vajas, aga vähemalt ei jää teine jagu esimesele alla. See on vist isegi etem! "Hotel Transylvania 2's" saab mitmete erinevate monstrumite elukohaks oleva Hotell Transilvaania omaniku Dracula tütar Mavis kohe pärast abiellumist lapse, ent krahvi õuduseks on laps rohkem isasse, kes pole vampiir, vaid inimene. Kartes, et tütar koos perega hotellist minema kolib, sest inimlapsel poleks piisavalt turvaline monstrumitega hängida, veenab pimeduse prints tütart koos kaasaga reisile sõitma, lootuses poisist senikaua vampiiri välja koolitada.

"Hotel Transylvania 2" puhul on kiiduväärne, et see vähemalt räägib millestki, antud juhul isadusest ja perekonnast. Kangekaelne Dracula satub keerulisse olukorda, sest ühest küljest on tema kui kuulsaima vampiiri jaoks oluline, et lapselaps oleks rohkem tema moodi, ent samas kardab ta rikkuda suhteid Mavisega, kes armastab poissi täpselt sellisena nagu ta on. Teema on selles mõttes isegi relevantne, et tänapäeval loob aina rohkem inimesi pere kellegagi, kes on teise nahavärviga ja/või pärit võõrast kultuuriruumist, aga paratamatult võib see kaasa tuua konflikte vanematega.

Kui Mavis koos abikaasa Johnnyga USAsse sõidab, et külastada viimase vanemaid, kostab üks neist julgustavalt, et naabruskonnas elab üksjagu segaperesid. Naine on paari jaoks valmis pannud ka magamistoa, kus Transilvaaniast pärit vampiiritüdruku voodi ümber on laotud Halloweeni-teemalisi dekoratsioone, sest tema arvates keskmine vampiir nii Transilvaanias elabki. Selle žestiga püüab ta Mavisele öelda, et tal pole midagi selle vastu, et tüdruk on vereimeja, ent samas peegeldab see ka tema ignorantsust teiste kultuuride suhtes. Ka Dracula pidi esimeses osas leppima, et tütar tahab koos olla inimese ja mitte teise vampiiriga. Järjes tuleb tegelastel jälle otsusele jõuda, kas Johnny ja Mavise laps, inimene nagu ta on, tunneks end kodusemalt Transilvaanias koletiste seltsis või Ühendriikides, kus ümbruskond pole nii morbiidne.

Ennekõike lastele mõeldud filmi kohta osutus "Hotel Transylvania 2" niisiis üle keskmise mõtlemapanevaks ja tähelepanelikuks, ning sellesse on kätketud paar muhedat nalja. Filmisõbrad saavad korralikult naerda, kui Johnny riietub Dracula peol vampiiriks, sest tal on täpselt samasugune ekstravagantne soeng ja kostüüm, mida kandis Gary Oldman 1992. aasta "Dracula" alguses (nähes, kui jahmunud Dracula ta välimusest on, kostab Johnny, et tellis kostüümi netist!). Tegelaste seast lõbustas taas enim libahunt Wayne, kellele annab hääle Steve Buscemi — see hapu näoga lipsu kandev elukas võiks saada oma filmi, sest tal on vaja ainult ekraanil olla, et itsitama ajada. Nagu ka vist esimese jao puhul, häirisid mind magedad mittemidgiütlevad poplaulud (üht kuuleb juba esimesel minutil), lakkamatud viited sotsiaalmeediale ja pidev kaasaegse tehnoloogia kasutamine, kusjuures kõik telekad, sülearvutid ja nutikad, mida filmis kohtab, on toodetud just Sony poolt (mis on täiesti loogiline, pidades silmas, et "Hotel Transylvania" osad tootis... Sony Pictures). See oli mu jaoks vist esimene kord näha arvutianimatsioonis reaalselt eksisteeriva firma logo ja ausalt öeldes tekitas odav tootereklaam natuke tuska.

Sellegipoolest: südamlik, energiline ja vaimukas koguperefilm, millel positiivsel kombel ka midagi öelda. Pidades silmas, et tegemist järjega ja Dracula rollis Adam Sandler, kes paistab roojaks muutvat kõik, mida puudutab, oleks võinud palju kehvemini minna. Ei ütleks isegi ära kolmandast osast.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar