Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

esmaspäev, 4. jaanuar 2016

"Joy" (2015)

"Joy" kujutab endast "Silver Linings Playbooki" ja "American Hustle'i" järel kolmandat draamat, kus üks ülehinnatumaid kaasaegseid filmitegijaid David O. Russell toob kokku Jennifer Lawrence'i, Bradley Cooperi ja Robert De Niro. Eelmainitud filmipealkirjad ning näitlejad peaks keskmisele inimesele tuttavad olema — nii "American Hustle" kui sellele eelnenud "Silver Linings Playbook" said hämmastava arvu Oscari nominatsioone, kusjuures America's sweetheartil Jennifer Lawrence'il õnnestus viimase eest naispeaosa kategoorias ka võita.

Russelli värskeimas teoses, kaudselt tõestisündinud lool põhinevas "Joy's", astub Lawrence üles krapsaka noore unistaja Joy Manganona, kes jagab pentsikul kombel kodu mitte ainult kahe väikese lapse ja eksabikaasa, vaid ka seebikaid jumaldava ema ning vanaemaga, nii et naine on perekonnaga pidevas kontaktis ega saa palju hingamisruumi. Joy elu muutub eriti tormiliseks, kui lapsest saati leiutamisest fantaseerinud naine otsustab teoks teha riskantse idee arendada välja ainulaadne mopp. Olles tootmise ning müümisega õhinal alustanud, saadab Joy'd esialgu pidev ebaedu, kuid lõpuks õnnestub naisel sanitaarsemat põrandapesemist võimaldava Miracle Mopiga teleturule pääseda ja leiutisega ruttu rikkaks saada.

Kuigi "Silver Linings Playbook" oli nauditavalt nunnu ja tujuküllane romantiline komöödia võluvalt temperamentsete tegelaskujudega, ei väärinud see mu meelest pälvitud tähelepanu, "American Hustle'ist" rääkimata. Tingituna teatavast ükskõiksusest Russelli tuntumate teoste suhtes olin "Joy" suhtes skeptiline, ja kaasa ei aidanud, et film üsna leige vastuvõtu osaliseks saanud. Aga võta näpust: kuigi mulle oli esialgu arusaamatu, mis "Joy" täpselt olla tahab, äratas perekonnast, iseseisvumisest ja unistuste järgimisest jutustav film minus palju sümpaatiat. Küllap suuresti põhjusel, et sellest palju oodata ei söandanud.
See on hoolikalt kirjutatud, lennukalt kulgev ja hulgaliselt värvikaid episoode kätkev draamakomöödia, mis võimaldab Jennifer Lawrence'il särada eredamaltki kui varem. Temast kiirgab meelitavalt palju energiat ja elegantsi, ent samas ei jää muljet, nagu ta üle pingutaks. Vahest on tema osatäitmine nõnda võrratu põhjusel, et kehastab visa ja väärikat ärinaist, kes ei väsi oma unistuste nimel võitlemast ega vannu alla, kui vahepeal komistab? Teenekaid kõrvalosatäitjaid on filmis kõvasti, ent värvika eduloo keskpunktis olevat Joy Manganot mängiv Lawrence tõuseb kohe muretult esile ja tõesti hiilgab.

Ma pole Lawrence'it kunagi teab mis kõrgelt hinnanud, ent garanteerin, et film väärib ainuüksi tema pärast vaatamist. On omaette ime, et vaadates filmi, kus mängib Bradley, polnudki ma kõige rohkem temast huvitatud (Bradley täidab siin Joy'l teleturul jalga ukse vahele saada aitava Neil Walkeri rolli). "Joy" on järjekordne film, kuhu Russell toob liialt suure näitlejaansambli, ent vähemasti selgitab ta filmis alguses põhjalikult, millised on nimitegelase lähedased ja nende suhted temaga. Ettevõtlusteemalise reality show "Shark Tank" fännina oli Joy missioon oma maagiline mopp miljonitesse kodudesse saada mu jaoks niiehknaa meeliköitev, aga filmile tuleb kindlasti kasuks, et selle tumedam teine pool keskendub pingetele Joy ja lähedaste vahel, kes tootega algusest peale seotud on ja sellesse ka kõvasti panustanud. Kui film keerleks ainiti mopi ümber, mõjuks see ilmselt kentsakana.

Ülemeeliku teostuse ja süžee laialivalguvuse tõttu pole Russelli uus film Ameerika unelmast just suurepärane, ent sellest õhkub mõnusalt maagiat ja sedavõrd palju soojust, et kui vaatamise ajal peaks külmkapp läheduses olema, vajad sa moppi, et põrand sügavkülmast välja voolanud veest kuivaks teha.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar