Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

laupäev, 16. jaanuar 2016

"Mustang" (2015)

Tänavu parima võõrkeelse filmi Oscarile kandideeriv tundeline Türgi draama "Mustang" toob koheselt meelde Sofia Coppola lummusliku "The Virgin Suicidesi", sest räägib samamoodi karmide konservatiivsete täiskasvanutega majapidamist jagavate õdede õitsele puhkemisest ning sellega kaasnevatest tagajärgedest.

Viie mereäärses kolkas elava teismeeas tütarlapse suvi muutub ühtäkki tõsiseks, kui nad jäävad vahele mõtlematu vembuga ning saavad karistuseks radikaalse koduaresti. Lisaks vabadusele võetakse neilt õigus kasutada telekat, arvutit, meigitarbeid jms, ja õige pea hakatakse õdesid metsikuid ükshaaval vägisi mehele panema. Mida agressiivsemalt tüdrukuid nurka surutakse, seda suuremaks muutub jälle nende soov end vabaks murda, pääsemaks elust, mis kohustaks neid muudkui väsinult kokkama ja sünnitama tittesid meestele, keda nad ei armasta.

Viie represseeritud õeraasu katsumustele keskenduva "Mustangi" teema on riskantne, relevantne ja mõtlemapanev, ent film sugugi mitte nii depressiivne kui esmapilgul tunduda võib, sest üksteisele toeks olevatel murdmatutel neidudel jagub nii palju südikust, elujõudu ning graatsiat, kusjuures enim tõuseb nende seast esile noorim. Olles otsustanud eirata keeldu minna vaatama tähtsat jalgpallimängu ja selleks kodust salaja põgenenud, ei heitu nad isegi siis, kui jäävad õnnetult maha bussist, mis pidanuks nad kohale toimetama.

Kui üks õdedest vastu tahtmist mehele pannakse ning ta elu kõige piinarikkamal pulmaööl põhimõtteliselt võhivõõra kaasa üllatuseks ei veritsegi, viiakse ta arsti juurde, kontrollimaks, kas ta on juba "rikutud". Kuna film ei tee niisiis ilustusi selle osas, kui kompromissitu võib elu olla Türgis noorte naiste jaoks, on vahepeal kahtlemata kurvastav õdede katsumusi jälgida, ent seda enam on põhjust neile pöialt hoida, ja lõpuks lubab film neile nii-öelda heldelt kõike, mida keelab neile dominantne onu. "Mustang" on üks väljapeetumaid mulluseid mitte-ingliskeelseid linateoseid, mida kohanud. Selles pulbitseb võimsalt palju elu ja soojust, aga ka valu ja kurbust.

Oscari võidab muidugi siiski suure tõenäosusega "Son of Saul".

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar