Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

pühapäev, 24. jaanuar 2016

Suur "Salatoimikute" maraton: S01E01 — "Pilot"

Täna, 24. jaanuaril, jõuab USAs teleekraanidele kuueosaline "The X-Filesi" miniseriaal, kus kohtume taas pea kümme aastat kestnud menuseriaalist tuntud tegelastega. Mina alustan jälle "Salatoimikute" maratoniga, plaanides vaadata läbi kõik sarja episoodid. Kuna teen seda aeglases tempos ja episoode on palju, kulub maratoni läbimiseks vähemalt aasta, aga kindlasti saab see huvitav olema. Kirjutan iga osa kohta ka postituse. Olgu märgitud, et olen näinud umbes pooli episoode, kuid sarja pikemate süžeeliinidega (story arc) kuigi kursis ma pole.


Hooaeg 1, osa 1: "Pilot"
★★★★★★★★★★

Praegu võib lugeda Fox Mulderi ja Dana Scully äratuntavamate tegelaste hulka televisiooni ajaloos, nii et omapärane tunne on suunduda aastasse 1993 ning vaadata pilootosa, mis FBI agente maailmale tutvustas ja kust neist aastateks partnerid said. Nagu pea igal teisel seriaalil, läks veidi aega, enne kui "The X-Files" oma mina leidis, kuid arvata võib, et enamik, kes teleka ette istusid, kui pilootosa esmakordselt eetris oli, sarja vaatamist ka jätkasid — seda ainuüksi põhjusel, et selles seikleb kaks väga sarmikat ja nägusat agenti (naisi ilmselt tõmbab Mulderi poisilikkus ja mehed on omakorda võlutud punapäisest Scullyst, kes minu üllatuseks ennast juba pilootosas Mulderi ees pesuväele võtab). Aga ka põhjusel, et juba alguses tõotab sari pakkuda põnevaid hoomamatuid müsteeriume. Kui alates teisest hooajast hakkas valmima ka taotluslikult koomilisi "The X-Filesi" episoode, siis alguses oli sari väga tumedatooniline.

"I'm not crazy, Scully. I have the same doubts you do."

Juba käesolev episood algab atmosfäärilise stseeniga, kus noor neiu põgeneb pimedas metsas millegi üliinimliku eest ja teeb toda ümbritsevas pimestavas valguses viimased hingetõmbed. Õigupoolest leiab suur osa episoodi tegevusest aset öösel — kollanokad Mulder ja Scully on tõelised ööloomad. Kummaliselt hämar on näiteks Mulderi kabinetis (mis, nagu kõik ilmselt mäletavad, jätab temast sobivalt mulje kui eraklikust vandenõuteoreetikust) ning lahkamispalatis, kus Scully vahepeal üht eriskummalist surnukeha uurib. Mõistsin ka lõpuks üht "The X-Filesi" tugevust, mille peale ma varem mõelnud polnudki: peategelased lahendavad juhtumeid üle terve Ameerika, nii et tegevuskohtade poolest on seriaal üpriski vaheldusrikas. Pilootosas lendavad Mulder ja Scully Oregoni, uurimaks salapäraseid surmajuhtumeid. Kui lennuk satub ootamatult turbulentsi ja reisijaid surmani ehmatab, tuleb kohe esile Mulderi lapsemeelsus, mis kontrasteerub mõnusalt Scully tõsidusele ja kainusele. Eks kahe agendi vastandlikkus ole ka tähtis osa terve sarja dünaamikast ja pilootosa paneb selle ilusti paika. Mul on hea meel, et Mulder kergelt poisiliku ja muretu iseloomuga on, sest kui sarja keskmes oleks kaks kangekaelset rõõmutut uurijat, kaoks osa selle jälgimise võlust.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar