Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

neljapäev, 28. jaanuar 2016

Suur "Salatoimikute" maraton: S01E07 — "Ghost in the Machine"

Hooaeg 1, osa 7: "Ghost in the Machine"
★★★★★★★★★★

"Ghost in the Machine" pole just eriliselt meeldejääv episood, mõjudes kohati lausa tobedana, aga ilmselt põhjusel, et mulle on alati passinud ulmekad-õudukad tehisintellektidest või üldisemalt arvutitest (väärt näide on samuti pealkirja "Ghost in the Machine" kandev b-film, mis valmis kõnealuse "The X-Filesi" osaga samal aastal!), haaras see mind kaasa. Teema, olgem ausad, on lõppude lõpuks huvitavam kui Jersey Devil või pahurad kummitused, ja kuigi "Ghost in the Machine'i" kirjutanud Alex Gansa ja Howard Gordon pole selgelt kellegi arvutiinsenerid, on neil õnnestunud tandemis kokku panna pinev lugu mõrvarlikust tehisintellektist. Nagu "The X-Files" juba näidanud, pole FBI kolleegiumil endassetõmbunud ja jäärapäise Fox Mulderiga kõige paremad suhted, nii et meeldiv on vahelduseks näha, et Scully pole büroos tema ainus sõber. Mulder suundub tarkvarafirma Eurisko peakorterisse mõrva uurima nimelt põhjusel, et teine agent, Mulderi vana semu Jerry, palub just tema abi. Jõudnud Virginias asuvasse kõrghoonesse, kus tapeti Eurisko tegevjuht Benjamin Drake, saame ruttu selgeks, et seda juhtiv Central Operating System ehk C.O.S. ei ole uurijate saabumisest vaimustuses, jättes seisma lifti, millega Mulder ja Scully üles suunduvad. Olen sellest klišeest natuke tüdinud, aga hoone ruumidesse paigaldatud kaamerate automaatne liikumine annab efektiivselt märku, et C.O.S. jälgib nende iga liigutust.
Eurisko rajanud Brad Wilczek, "kõige innovaatilisem programmeerija tervel poolkeral", kellega iga ulmefänni lemmikagendid kohtuma suunduvad, meenutab kangesti Steve Jobsi, sest pani firmale aluse oma vanemate garaažis, huvitub ida filosoofiast, käib kodus paljajalu ringi, omab vähe mööblit jne. Välimuselt sarnaneb jälle Harlanile filmist "Videodrome", täheldasin kohe. Kuna tehnoloogia areneb teadupärast ehmatava kiirusega ja antud episood valmis enam kui 20 aasta eest, on see muidugi jubedasti aja hammasrataste vahele jäänud — kas sellise asjaga nagu phreaking üldse tegeletakse enam? Mulle ei jäänud märkamatuks, et episood võtab eeskuju "2001: A Space Odyssey'st" — C.O.S. on lihtsalt nii sarnane HAL 9000'le ja isegi juhtkaader Eurisko peakorterist toob meelde monoliidi Kubricki meistriteose algusest. Kui HAL 9000 oli hirmus ja intensiivne, siis C.O.S.'i üleannetu jaburdamine võib hoopis naerma ajada; vähemalt mina rõkatasin, kui arvuti pärast järjekordse mõrva sooritamist teatas: "Program executed!". Mispärast peaks üks arvuti üleüldse endaga rääkima? Nagu mainitud, leidub selles osas üksjagu kentsakaid momente, aga stoori on küllalt paeluv.

"Self-preservation. It's the primary instinct of all sentient beings."

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar