Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

esmaspäev, 22. veebruar 2016

"Brooklyn" (2015)

Mul oli põhjust kahelda, et see esmapilgul üksluisena näiv lugu võõrasse suurlinna kolivast preilist mind vaimustada võiks, aga võta näpust — tõesti imekaunis film see "Brooklyn", minu jaoks ehk isegi kõige elamusrikkam ja südantsoojendavam mullune draama praeguse seisuga.

Südamlik, soe ja seejuures täiesti pretensioonitu emigratsiooni-teemaline romantiline draama, mis ei jäta muljet, nagu oleks huvitatud võimalikult paljude auhindade võitmisest, ja tõeline triumf sütitava peaosatäitja Saoirse Ronani jaoks, kes tõestab, et on sündinud kaamera ees olema. "Brooklyn", mille tegevus leiab aset viiekümnendate alguses ja mille südames nägus verisulis iirlanna Eilis, kes saadetakse elama Ühendriikidesse, ei pruugi süžeelises plaanis ju midagi ennenägematut olla, kuid menukirjanik Nick Hornby stsenaarium ning Ronani fenomenaalne osatäitmine teevad selle ootamatult tundeküllase ja hella linateose üle mõistuse nauditavaks.

Minu jaoks tegi "Brooklyni" ligitõmbavaks ennekõike tõsiasi, et uues elukohas kenasti toime tuleva ja seal varakult ka armastuse leidva, kuid siiski kodu ja lähedasi taga igatseva Eilise tundemaailm on nii ilusalt esiplaanil. 50ndate Brooklyni rikkaliku miljööd ja elanikkonda on niisamagi vahva jälgida, sest film on kvaliteetselt tehtud ning selles valitseb kutsuvalt toretsev meeleolu, aga eriliselt põnev on just võõrsile paisatud kahepaikse peategelase areng läbi uute kogemuste-tutvuste. Arvata võib, et lugu mõjub nii mõnegi vaataja jaoks väga tuttavlikult ja osutub ehk ülemäära muinasjutuliseks, kuid usun, et enamik üllatuvad, kui palju resonantsi Eilise lugu esile kutsub.

Saoirse Ronan on aastate jooksul mitmes isevärki filmis üles astunud ("Hanna", "Byzantium") ja alati väljapaistvat tööd teinud (esimese Oscari nominatsiooni sai iiri päritolu näitlejatar juba teismeeas), kuid päris sama rabav kui "Brooklynis" pole ta enne olnud. Fantastiline draama, mis võlub oma leebuses ja suudab liigutada millegagi liialdamata.

1 kommentaar:

  1. Värskelt lõpetasin filmi ning ruttasin lugema, mis oled draamast kirjutanud. Olen samuti liigutatud, kuivõrd taoline, ütleks isegi mitteoriginaalne, muinasjutumaiguline draama mind kaasa haarata suutis. Kvaliteet, mitte kvantiteet - film oli õigel lainepikkusel ning lõppes õigel ajal - tugeva draama tunnused. Sellised venivad sisuvaesed jauramised mulle ei istu, seetõttu nt peaosatäitja läbimurdefilm "Atonement" minus erilisi emotsioone ei tekitanud.
    "Brooklyn" saab igal juhul thumbs up!

    VastaKustuta