Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

laupäev, 6. veebruar 2016

Bruce Springsteen - "The Ties That Bind: The River Collection" (2015)

Möödunud aasta lõpus sai 35 aasta vanuseks Bruce Springsteeni esimene ja tänini ainus topeltalbum, fenomenaalne "The River". Selle puhul tuli muusiku fännide rõõmuks välja lahkelt kokku pandud kogumik nimega "The Ties That Bind", kust võib lisaks kõnealusele albumile leida tunniajase dokfilmi selle valmimisest, ohtralt kvaliteetseid värvifotosid sisaldava kõnekaanelise raamatu, filmi 1980. aastal Tempes Arizonas mängitud kontserdist ning, mis kõige põnevam, hulga albumilt välja jääma pidanud palasid, nende seas näiteks 'Be True' ja 'Take 'em As They Come' — võrratud laulud, mis oleks iseenesest ju võinud "The Riveril" olla...

Aga mis teha, viljaka artistina on Springsteen alati kirjutanud-salvestanud rohkem muusikat kui on saanud välja anda, eriti tol perioodil. Mul on hea meel, et antud kogumik ilmus, sest see pakub tõesti põhjalikku sissevaadet ühesse märkimisväärsemasse Springsteeni albumisse; võimalust mõista selle täpset sünnilugu. Mis "The Riveri" silmapaistvaks teeb: sellest hoovab nii meeletult palju energiat. Vaieldavalt ei anna ükski teine Springsteeni album nii head ettekujutust, kui dünaamiliselt tema E Street Band koos töötab ja kui oluline on iga selle lüli — ilma Clarence Clemonsi jõulisena saksofonita, mida kuuleb peaaegu igal albumil olevas laulus, või näiteks Roy Bittani lõbusa väikese organisoolota 'I'm a Rockeris' poleks see LP pooltki nii muljetavaldav.

"The Riveri" eesmärk oli mõjuda nagu üks korralik Springsteeni kontsert, nii et sünergia saavutamine oli fundamentaalne. Ja kuigi suure osa albumist moodustavad elavad muretud lood tüdrukutest-autodest, mis vastanduvad täielikult "The Riverile" eelnenud "Darkness on the Edge of Towni" tumedusele, võib selleltki leida palju kurvatoonilisi laule elu hammasrataste vahele jäänud inimestest; purunenud hingedest, kes lootust kaotamas või selle juba kaotanud. Sümboolseim neist mõistagi kummituslik nimilaul.
Huvitaval kombel plaanis Springsteen 1979. aastal välja anda 10 laulust koosneva LP nimega "The Ties That Bind", kuid jõudnud arusaamisele, et sellest jääb väheks, otsustas ta stuudiosse naasta, et seda lihvida-täiustada. Kuulates "The Ties That Bindi" (mis võtab enda alla kogumiku kolmanda CD), on selge, et see poleks pärast "Darkness on the Edge Towni" olnud suurem asi edasiminek — see on nauditav, kuid kerglane album, mis ei mõju sama ambitsioonikalt kui "The River" oma ulatuslikkuses. 'Cindy' ja 'Be True', mis leiduvad "The Ties That Bindil", ent "The Riverile" ei pääsenud, on muidugi südantsoojendavalt romantilised ning 'Stolen Cari' varajane versioon huvitav, nii et fännile kohustuslikku kraami on siin palju ja enamgi veel.

Nagu öeldud, polegi ma sada protsenti rahul Springsteeni valikutega laulude osas "The Riverit" kokku pannes ja nähtavasti on sama meelt ka autor, kes päris asjalikus dokumentaalis "The Ties That Bind" mõtisklevalt kostab, et mõned väärt laulud poleks vist tõesti pidanud "The Riverilt" välja jääma. Aga õnneks on sellel ikkagi terve hulk sensatsioonilisi laule. 'Cadillac Ranch' ja 'Ramrod' on haaravalt metsikud rokklood, pea 9 minutit pikk 'Drive All Night' rabavalt hüpnootiline ja sensuaalne (ühtlasi kõlab selles vaieldavalt võimsaim Clemonsi saksofonisoolo) ning klassikaline nimilaul murrab ka kalgima südame.

Kordan aga, et "Take 'em As They Come'i" välja jätmine oli täielik kuritegu! See unenägude, hirmu ja unistuste maailma laskuv pala on parem kui suurem osa albumile pääsenud lugusid; juba järsk, pea et apokalüptiline algus lööb pahviks: "Last night I dreamed we was running through the outlands / Tears streaming, your pretty face all a wreck...". Loodan, et kui aeg sinnamaale jõuab, näeme ka "Born in the U.S.A.'le" keskenduvat kogumikku — tolle kallal töötades kirjutas muusik ometigi peaaegu 100 laulu.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar