Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

reede, 5. veebruar 2016

Suur "Salatoimikute" maraton: S01E12 — "Fire"

Hooaeg 1, osa 12: "Fire"
★★★★★★★★★★

Kui episood nimega "Ice" juba tehti, siis loomulikult pidi varem või hiljem tehtama ka "Fire". Nagu sellisest pealkirjast järeldada võib, asuvad väsimatud agendid siin uurima inimeste salapäraseid spontaanseid süttimisi, mille taga paistab olevat ohtlik maniakk. Kui mõrvajuhtumid on seni aset leidnud Inglismaal, ähvardab järgmine neist toimuda Ühendriikides, sest sarisüütaja järgmine arvatav ohver on tulnud perega Cape Codi, olles surnuks põlemisest kodumaal juba korra napilt pääsenud. Vahepeal käivad Mulder ja Scully FBI pürotehnika spetsialisti juures, kes vastupidiselt Mulderile on tulest jaburalt vaimustuses ning räägib sellest eriti ilukõneliselt. Kuna tegemist ikkagi "The X-Filesiga", ei pea just Briti aristokraate sihikule võttev tapja Cecil L'Ively mõrvade sooritamiseks kasutama tikke-bensiini, sest tal on hämmastav võime tuld kontrollida. Millega saab loomulikult ka baaris üllatada neidusid, kes valmistuvad sigaretti läitma. Mulle avaldas muljet moment, kus L'Ively käsi järsku üleni leekides on — väga lihtne, aga lahe eriefekt!
Kuigi ma ei arva, et osa jooksul peab tegema muudkui viiteid Arthur Conan Doyle'ile lihtsalt seepärast, et osad tegelased on inglased (sh Londonist saabunud uurija Phoebe Green, Mulderi kunagine pruta ajast, mil mees Oxfordi ülikoolis käis), on "Fire" kahtlemata stiilsem ja intensiivsem kui varasemad Chris Carteri kirjutatud osad. Carteri vastumeel suitsetamise suhtes, mida ta oma redditi AMA's mainis, tuleb vahepeal väga esile. Cecil L'Ivelyst, kes oleks iga grillpeo staar, ma hästi sotti ei saanud, aga mõnusalt psühhopaatne kuju teine — paljud "The X-Filesi" üleloomulikud kurjamid ei mõista täpselt oma võimeid ja tapavad kogemata, tema puhul see aga ei kehti. Huvitavalt mõjub tõsiasi, et tuli Mulderi kui vintske agendi nii meeletult paanikasse viib. Hirm millegi nii loomuliku, ent võimsa ees annab talle lihtsalt inimlikkust juurde, ja selle hirmu alistamine on väike ilus töövõit omaette. Aga mis kõige fantastilisem: Scully räägib lõpus korraks briti aktsendiga ja no see on lihtsalt erutav.

"Fire has got a certain genius, you know, a certain demon poetry."

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar