Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

kolmapäev, 17. veebruar 2016

Suur "Salatoimikute" maraton: S01E17 — "E.B.E."

Hooaeg 1, osa 17: "E.B.E."
★★★★★★★★★★

Pärast paari kesisevõitu monster of the week osa pakkus taas ühe UFOdest rääkiva loo kohtamine korralikult elevust, sest minu üllatuseks osutus sama teemat käsitlenud "Fallen Angel" (kus Mulder põrutab omavoliliselt Wisconsinisse, olles kuulnud, et seal kukkus ühe väikelinna läheduses metsa salapärane õhusõiduk) nii vingelt kaasakiskuvaks episoodiks. "E.B.E." alguses suunduvad Mulder ja Scully Reaganisse Tennesseesse, sest öisel ajal olevat üks suvaline rekkajuht (nagu ka paljud teised ümbruskondsed, sh paar politseinikku) näinud määratut hõljuvat laeva. Mehel, kes vahistatud maanteel tulistamise tõttu, on probleeme agentidele nähtud õhusõiduki kirjeldamisega ning järsku haigestunudki, ent kuna Mulder ja Scully kohe Washingtoni tagasi kihutatakse, ei saa nad kohapeal uurimist jätkata. Arvestades, et ma olen alles 1. hooaja juures, pole see ilmselt hea märk, kuid vähemalt UFO-kesksete osade puhul olen hakanud vaikselt silmi pööritama tuttavlike stseenide peale, kus "skeptiline partner" Scully käib uurimise käigus välja mõne ratsionaalne teadusliku teooria ning Mulder jahvatab omakorda maavälise elu olemasolust ja valitsuse salajastest vandenõudest. Mulderi paranoia jõuab selles julges osas küll haripunkti ja peatselt jõuame äratundmisele, kui õigustatud ta kartused olla võivad. James Wongi ja Glen Morgani tüüpiliselt värvikas dialoog teenib osa kenasti: ainuüksi Mulderi põgusad killud on toredad ("I don't speak Japanese, but I think some businessman told me to stick a piece of sushi where the sun don't shine.") ja eriliselt tabava ütlusega tuleb välja informaator Deep Throat:

"A lie, Mr. Mulder, is most convincingly hidden between two truths."

Antud osa pakub korraks ka uut põnevat perspektiivi, tutvustades esmakordselt kolme isemeelset vandenõuteoreetikut, kes hiljem Mulderile veel kümnetes episoodides abikäe ulatasid ja lõpuks sellisteks legendideks kujunesid, et neil õnnestus sajandi alguses isegi omaenda telesari saada (mis küll kaua ei kestnud). Nime The Lone Gunmen kandev isevärki trio toob oma veiderdamisega käesolevasse episoodi mõnusalt huumorit, olles täielikuks vastandiks Mulderile, kes siin tõde paljastada püüdes nii tujukalt-tasakaalutult käitub, et Scully ühel hetkel pahvatab: "I have never met anyone so passionate and dedicated to belief as you." Ja seda õigustatult, sest kordadel, kui Mulder tähelepanu taas UFOdele pöörab, näeme tema tegelikku tumedat palet: vankumatut, aga ka hirmunud ja üksildast meest, kes ei söanda usaldada kedagi peale punapäise partneri ning pelgab, et neid püütakse ninapidi vedada. UFOsid vaevalt näeb osa vältel ja konkreetsemalt E.B.E.'i (extraterrestrial biological entity) üldsegi mitte, see on eeskätt pühendunud Mulderi kummalisele psühholoogiale. Huvitaval kombel ei viidata kordagi Mulderi õe kadumisele, fundamentaalsele sündmusele, mis Mulderi sellele teele juhatas ja temast häiritud paranoiku vormis. Üllatav paljastus tehakse ühel hetkel veoki ja selle juhi kohta, mis alguses näivad antud loos tühist rolli mängivat. Mitte just kõige progressiivsem, aga siiski mõjuv ja intelligentne episood, mis kinnitab, et sari juba algusaegadel väga tugevas vormis oli.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar