Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

esmaspäev, 1. veebruar 2016

"The Danish Girl" (2015)

Kaudselt tõestisündinud lool põhinevast "The Danish Girlist", kus särasilmne Eddie Redmayne mängib aktiivselt Lili-nimeliseks naiseks kehastunud ja lõpuks soovahetusoperatsiooni läbinud Taani kunstnikku, võib jääda mulje kui vapustavalt julgest ja liigutavast draamast, mis paneb salvrätiku järele haarama sama ruttu kui Redmayne haarab selles meigitarbed, aga loo teatavast erakordsusest hoolimata pole film paraku kumbagi. Peenelt ilus ja hell ja omamoodi hõrk küll, jah, aga kaugeltki mitte suurepärane, mida üks nelja Oscari nominent ometigi ju olla võiks.

Ehkki tõsise identiteedikriisi käes kannatanud maalikunstnik Elbe kuulus esimeste inimeste hulka üldse, kelle peal riskantne soovahetusoperatsioon läbi viidi — mees elas ajal, mil kõnealune lõikus oli lapsekingades —, ei ole film sellevõrra võimsam või kaalukam, pannes meenutama teisi draamasid transsoolisusest, mis teemalt palju põnevamalt käsitlevad (nagu näiteks Kimberly Peirce'i valulik "Boys Don't Cry").

Pidades silmas, et mainitud film tõi Oscari peaosatäitja Hilary Swankile ning paari aasta eest pälvis sama auhinna Jared Leto, kes mängis transsoolist "Dallas Buyers Clubis", võib järeldada, et kui andekas näitleja filmis transsoolist kehastab, on tal päris head šansid ihaldatud kuju saada. Redmayne'il, olles möödunud aastal juba Oscari saanud ja konkureerides seekord "The Revenantis" ennast piinanud Leonardo DiCaprioga, sellist õnne kindlasti pole. Redmayne kui niigi küllaltki feminiinne näitleja näeb naiseks maskeeritult tõtt-öelda veenev välja küll, mis niisuguse filmi puhul fundamentaalne on.
Tunnistan: esialgu mõtlesin muheledes, et Lili näeb välja nagu mõni kurikael, kellega Batman võitlema peaks, ent kui ta lõpupoole ühes stseenis meigi maha pühkis ja paruka peast tõmbas, tabas mind lausa üllatus, sest olin unustanud, et nende all peidab end sügavalt painatud mees, kes kannatab karmi hingevalu, kui pole parasjagu kleidis.

Aga tühja sest Redmayne'ist — "The Danish Girli" kandvaks jõuks on tolle mehe ehmunud meelesegaduses abikaasat Gerdat mängiv Alicia Vikander, kelle kaunis nüansseeritud osatäitmine ei ole justkui piisavalt tähelepanu tõmmanudki. Jah, ma tean, et temagi sai Oscari nominatsiooni ja see on kõva sõna, aga Vikander, kes vaieldavalt päästab filmi täielikust keskpärasusest, väärib lausa fanfaaride hüüdu! Imetlusväärse graatsia ja meelekindlusega mängib ta neidu, kes sooritab kõige isetuma teo üldse, nõustudes lahti ütlema oma armastatust, et armastatu saaks olla see, kes ta olla tahab. Eks "The Danish Girl" ole ennekõike kummaline abieludraama ja Gerdal on selles väga oluline roll. Tema hoiab oma kallima kätt sel teekonnal naiseks saamiseni, tihates muudkui nutta, sest näeb transformatsiooni tulemusena haihtumas meest, kellega abiellus.

Kahju, et lugu on küllaltki üheülbaline ja lihtsakoeline ning tegelaste psühholoogia teravamalt esile ei tule. Teostuselt on "The Danish Girl" adekvaatne, aga kohati selline teaterlik ja ülepakutud, mis paistabki olevat Tom Hooperi käekiri. Režissöör tõestab taas, et mõistab teha viisakaid artistlikke filme, ent see kurvatooniline lugu seksuaalsest identiteedist, abielust ja kaotusest pole lihtsalt kuigi paeluv... ja tõeliselt meeldejääv ammugi mitte.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar