Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

kolmapäev, 3. veebruar 2016

"Trumbo" (2015)

Olen jõudnud äratundmisele, et igal aastal ilmub püüdlik eluloofilm, mis hulgaliselt tähelepanu tõmbab ja Oscari nominatsioonegi saab, aga ometigi küllaltki keskpärane on, ja kõige hiljutisemaks niisuguseks linateoseks on minu hinnangul "Trumbo", kus Bryan Cranston mängib Hollywoodi kuldajastul tegutsenud mainekat stsenaristi Dalton Trumbot. Cranston kandideerib rolli eest parima meespeaosa Oscarile ja mul on selle üle ainult hää meel, sest talle mitu Emmyt ja Kuldgloobuse toonud menuseriaali "Breaking Bad" lõppemise järel pole näitlejal õnnestunud just märkimisväärseid filmirolle saada.

Erinevalt näiteks "Godzillast", kus Cranston oli ekraanil umbes viieteist minuti jagu, annab Hollywoodi kõige halvemini hoitud saladusest jutustav "Trumbo" talle võimaluse taas oma talenti demonstreerida, ja küllap on enamik nõus, et näitleja mahlakas osatäitmine on mõjuv ettekääne filmi vaatamiseks.

Ühtlasi on sel tegelikult jutustada põnev lugu, sest kuigi Dalton Trumbo nautis stsenaristina Hollywoodis uskumatut edu, oli ta karmi tagakiusamise ohver kommunistlike vaadete pärast ning pidi vahepeal seepärast suisa trellide taga istuma. Kahtluse tõttu, et ta võib filmide kaudu levitada kommunistlikku propagandat, arvati mees niinimetatud Hollywoodi "musta nimekirja", mis tähendas, et tal oli keelatud töötada, ent kuna vastupidiselt näiteks filmitähtedele rügas mees oma koduseinte vahel trükimasina taga, oli tal võimalik varjunimesid kasutades seda ikkagi teha. Ja kuna tegemist oli ometigi hinnatuima stsenaristiga Hollywoodis, jagus mehele tööd kõvasti.

"Trumbo" on veidi lõbustav tagasivaateline draama Hollywoodi telgitagustest, kus erinevaid filmitööstuse tegelasi mängib massiivne seltskond karakternäitlejaid (eriti silmapaistev on noort Kirk Douglast kehastav Dean O'Gorman), aga toredast teemast hoolimata on film kummaliselt ebahuvitav, kohmakas ning veidi väsitavgi. Tegelased on kahjuks küllaltki õhukesed ja enam kui mõne sõnaga neid kirjeldada ei anna. Minu jaoks oli haarav ainult "Trumbo" tempokas keskosa, mis kujutab stsenaristi kaootilist elu pärast vanglakaristuse kandmist, kui ta peab otsima alternatiivseid võimalusi edasi töötamiseks ning naise-lapsedki appi võtab.

Üldiselt on draama kahjuks häirivalt kirju ja tegelikult pealiskaudne; rohkem selline kerge meelelahutus, mis lihtsalt natuke hurmab ja sedagi ennekõike osatäitjate asjalikkuse tõttu.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar