Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

pühapäev, 13. märts 2016

"Point Break" (2015)

1991. aasta hitis "Point Break" Johnny Utah' rolli valitud Keanu Reeves pole vaieldavalt kunagi teab mis vaimustav näitleja olnud, aga võrreldes Luke Braceyga, kes kehastab sama tegelaskuju käesolevas 2015. aasta uusversioonis, tundub Reeves nagu Al Pacino — no nii mage ja ilmetu on see blond prussakas, kes sobiks ainult habemeajamisvahu reklaami (kui sedagi). Samaväärselt armetu on ekstreemsportlastest pättide pundi liidrit Bodhit mängiv Edgar Ramirez, keda ei suuda kuidagi konkureerida varalahkunud Patrick Swayze'iga — näitlejaga, kes Bodhina 25 aastakest tagasi tõesti säras.

Pärast uue kaasajastatud "Point Breaki" vaatamist hakkad originaali ja selle osatäitjaid ühesõnaga kõrgemalt hindama, mis ongi ainus (ja mitte kuigi arukas) põhjus seda täiesti tarbetut, vahepeal suisa talumatut teismelistele poistele suunatud uusversiooni vaadata. Stuudio soovis nähtavasti kulutada saja miljoni dollari suuruse eelarve tervelt ekstreemspordialade fetišeerimisele ega arvestanud, et nii õhus kui vees eluohtlikke vägitegusid sooritavaid uljaspäid võiks ikkagi mängida näitlejad, kes publikule tuttavad või vähemalt karismaatilised on. Olen kindel, et tundnuks filmist rohkem rõõmu, kui peaosades oleks samasugused staarid nagu Reeves ja Swayze omal ajal olid, sest võhivõõrad töllid uues versioonis on vaat et sama jäigad kui lauad, millel nad vahepeal lumiseid mägesid vallutavad.

Esimene tähelepanek vaatamise käigus tehtud märkmetes: "on ikka douchebagid.. youtube hits, bro!!" Naiste osakaal on siin mõistagi sama väike nagu igas teises Hollywoodi teoses, kus kasutatakse sõnu bro või dude — Teresa Palmeri tegelase nimi stsenaariumis võis vabalt olla "Tšikk, kes Utah'd põrutab". "Point Breaki" visuaalne külg jättis see-eest hea mulje: vaatemängulised stseenid, kus peategelased looduses demonstratiivselt kujutlematuid julgustükke korda saadavad, on päris uhkelt lavastatud, pakkudes oma puhtas hullumeelsuses natuke närvikõdi, ning mind kütkestas filmi nägus värvipalett. Kuna pilti mingi filtriga tumedamaks töödeldud, näeb see päris stiilne välja.
Kuna lugu sedapuhku hirmus suureks paisutatud, leidub ekstreemspordi-sõltlaste jaoks siin lai valik ahvatlusi. Juba muljetavaldavaid loodusvaateid kohtab palju, sest erinevalt algsest "Point Breakist" ei tegele spirituaalsed seadusrikkujatest seiklejad pelgalt surfamise-langevarjuhüpetega, vaid ka näiteks lumelauasõidu ja tiibkostüümides lendamisega ning seda kõikjal üle maailma. Kui realistlik see üleüldse on, et noortel ekstreemsportlastel on niivõrd lai ampluaa? "xXx'i" Xander Cage tundub nende tüüpide kõrval isegi paraja algajana, aga vähemalt oli tollel kartmatul machol midagi, mida selle "Point Breaki" mannekeenid kangesti vajaks: sarmi ja iseloomu.

Mind tegi eriliselt kurvaks, et ei hoolinud absoluutselt Utah' ja Bodhi suhtest. Ma pole suurem asi vana "Point Breaki" fänn, aga pean selle puhul köitvaks, kuidas Utah' kiindub enda üllatuseks Bodhi elustiili ja mehed omavahel lähedaseks saavad, olgugi et Utah on tegelikult FBI agent, kes loodab pangaröövlist surfareid vahele võtta. Uusversioonist selline dünaamika puudub ja seda põhjusel, et Johnny Utah on juba alguses kogenud ekstreemsportlane, kes ei karda eluga riskida — muidugi ei hakka ta Bodhiga kampa lüües tundma, et võib-olla sobib sedasorti elu talle, sest on seda juba mõnuga kogeda saanud. Peale mõnede elamuslike digitaalefektidega täiustatud action-stseenide pole uuel "Point Breakil" seega suurt miskit pakkuda.

Jõudsalt kasvav nimekiri filmidest, mis annavad tõestust uusversioonide ebavajalikkusest, on täienenud ühe abitu julga võrra.

2 kommentaari:

 1. Ma olen vana "Point Break"i massive fan, vaatan aastas korra vähemalt. Olen mingis mõttes uusversioonist teadlikult hoidunud. Sinagi materdad selle koopiahakatise maha, mis süvendab veelgi minu vastuhakku, kuna no wingsuiti videosid võib ju niisama youtube'st ka vaadata.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Mõtlesin täpselt sama vaadates, et trikid on iseenesest nagu lahedad, aga samahästi võiks YouTube'ist vaadata.

   Keanu Reevesiga märulitest fännan isiklikult "Speedi" ja Swayze'i omadest "Road House'i". :)

   Kustuta