Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

teisipäev, 5. aprill 2016

Suur "Salatoimikute" maraton: S02E02 — "The Host"

Hooaeg 2, osa 2: "The Host"
★★★★★★★★★★

Ka minu isiklike lemmikute hulka kuuluvast "The Hostist" on mõistetavalt kujunenud üks legendaarsemaid "The X-Filesi" episoode. Ühtlasi on see põhimõtteliselt esimene, kus Mulder ja Scully puutuvad kokku anomaalse monstrumiga — jah, 1. hooaja "Shapesis" võisime näha libahunti (või täpsemalt manitou'd) ja nii  "Squeeze'is" kui "Toomsis" oma keha venitada suutvat antropomorfset mutanti, ent nii unikaalse ja värdjaliku elukaga nagu Flukeman, nagu fännid teda nimetavad, polnud sari enne lagedale tulnud. Päris õõvastav on see limane peletis, kelle Mulder jäätmejaamas avastab — nii välimuse kui käitumise poolest. Kujutan ette vaatajate reaktsioone Flukemani kuju paljastava stseeni peale, kui episood esmakordselt telekast jooksis, sest midagi nii radikaalset polnud sarjas varem esinenud, ja kõik käesoleva loo juures mõjub pealekauba väga realistlikult.

Peamine põhjus, miks Flukemanist saanud üks mälestusväärsemaid monstrumeid "The X-Filesi" ajaloos, on selle groteskne disain, aga häiriv on see ka näiteks põhjusel, et pesitseb reovees ja ründab inimesi eesmärgiga paljuneda. Mis tähendab, et see tehniliselt vägistab oma rõveda rõngakujulise suuga mehi, kes selle ohvriks langevad. Naljakal kombel sai Flukemani rolli mängivast Darin Morganist hiljem üks "The X-Filesi" regulaarseid ja seejuures hinnatumaid stsenariste. Episood võiks Flukemani kiuslikult varjudes hoida, kuid otsustab just vastupidist teha. Kui Mulderil see ühel hetkel elusalt kinni nabida õnnestub ja seda parema lahenduse puudumisel vaimuhaiglasse panna tahetakse, peab agent Skinnerile kinnitama: "This is not a man, it's a monster. You can't put it in an institution." Võrratult lahe body horrori elementidega episood, omamoodi kummardus igasugustele kollifilmidele. Võtab mõneks ajaks ära isu peldikusse minna. Stsenarist Chris Carter ei jäta episoodis muidugi kasutamata võimalust moraali lugeda — kõige lõpus ohkab Scully: "Mulder, nature didn't make this thing. We did."

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar