Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

kolmapäev, 6. aprill 2016

Suur "Salatoimikute" maraton: S02E03 — "Blood"

Hooaeg 2, osa 3: "Blood"
★★★★★★★★★★

"Blood" käsitleb ühte minu jaoks väga intrigeerivat teemat ehk nn alateadlik mõjutamine, mis teadupärast näiteks levinud kauplustes. Mulder sõidab Pennsylvaniasse Franklini-nimelisse väikelinna, kus üks pealtnäha tavaline sell võttis mitme inimese elu, kellega koos liftis sõitis, ja seejärel politsei poolt maha lasti. Kohaliku võmmi sõnul on piirkonnas viimase poole aasta jooksul sooritanud kuus inimest ühtekokku 22 mõrva, mis on haruldane nähtus. Mulder ei oska esialgu aimata, et juhuslikud linnakodanikud on hakanud LED-ekraanidel — näiteks liftis või pangaautomaadi juures — hakanud nägema sõnumeid nagu KILL 'EM ALL ning kuuletuvad käsule. Agendile ei jää siiski märkamata, et üks kindel seos tapmiste vahel tõepoolest on: igalt mõrvapaigalt leiti mõni purustatud elektrooniline seade. Arvestades, et "The X-Files" on suuresti seriaal paranoiast, juhuslikud põhjendamatud tapmised Ühendriikides alati levinud olnud ning inimesi ümbritses juba tollal palju tehnoloogiat, tundub "Blood" igati loogilise loona, millega vaatajais ärevust tekitada.
USA's toimus alates 80ndate keskpaigast mitmeid massimõrvu just postiametites, millest tekkis väljend going postal, ja antud osaski näeb ekraanidel manipulatiivseid sõnumeid närviline äsja kinga saanud postitöötaja, tõenäoliselt järgmine inimene, kes linnas radikaalse veretöö sooritab. Tänu The Lone Gunmeni abile jõuab Mulder peatselt arusaamisele, et mõrvu sooritanud linlased puutusid kokku pestitsiidiga, mida linna läheduses viljaaedadesse kopteriga salaja pritsitakse (puuviljakasvatus on Franklinis levinud, nagu võmm alguses Mulderiga rääkides ütleb: "This town is mainly made up of apple and cherry growers") ning järeldab, et nende vägivaldse käitumise põhjustaski antud kemikaal. Mees, kes kemikaaliga eksperimenteerimise eest vastutav, näitab muidugi üles täielikku ignorantsust ("I have three children, I'm not gonna dump poison on them!") ning viitab ühele reaalsele sündmusele, millest episood muu hulgas inspiratsiooni leidis. Mitmeid kõhedaid elemente on "Bloodis" kombineeritud: üha napakamaks muutuv postitöötaja, psühhoosi põhjustav mürkkemikaal, ähvardavad sõnumid erinevatel ekraanidel, massimõrvad jne. Üks põnevama süžeelise arenguga monster of the week episoode, mida seni kohanud.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar