Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

kolmapäev, 6. aprill 2016

Suur "Salatoimikute" maraton: S02E04 — "Sleepless"

Hooaeg 2, osa 4: "Sleepless"
★★★★★★★★★★

Kuigi "Sleepless" peaks tehniliselt olema eraldiseisev monster of the week lugu, mõjub see kohati rohkem mythology episoodina, tutvustades tegelasi nagu Alex Krycek ja Mr. X, kellega tulevikus veel palju kohtub, ja rääkides ammustest salajastest sõjaväe eksperimentidest, mille eesmärgiks võtta sõduritelt vajadus magada ning teha neist seeläbi "supersõdurid". Mr. X'i näol tegemist Mulderi uue informaatoriga, keda agent kangesti tarvitseb, olles möödunud hooaja lõpus ilma jäänud eelmisest informaatorist Deep Throatist (ainsast inimesest, keda usaldas); tulevikus Mulderi suureks vaenlaseks saav Krycek on jälle kollanokast FBI agent, kes aitab antud osas tal uurida kummalist surmajuhtumit, mille põhjustanud seletamatu tulekahju. Kuna "The X-Files" on muu hulgas seriaal mineviku varjudest, pole ime, et episood puudutab Vietnami sõda — Mulder saab teada teada, et surnuks põlenud arst püüdis Vietnami sõja ajal elimineerida osade sõdurite unevajaduse. Nüüd on aktiviseerinud ohtlikud veteranid, kes vabatahtlikult katsejänesteks olid.

Nende seas andeka karakternäitleja Tony Toddi poolt mängitud Preacher, kes kättemaksuks arsti kodus tulekahju korraldaski, aga nii tema kui teiste veteranide suhtes on raske mitte kaastundlikuks muutuda — kuna eksperiment muutis nad tapamasinateks, mõrvasid nad sõjas tuhandeid ning on 24 aastat hiljemgi süüst vaevatud. Neil ei pruugi kunagi tekkida vajadust magada, kuid nende elud pärast sõda on olnud täiesti armetud. Preacher kirjeldab tema peal läbi viidud õudusi ning nende mõju nõnda: "They cut out a piece of my brain. They made me into something else. And I can never get back what they took away from me". Hindan episoodi julgust rääkida üsna otseselt Vietnami sõja koledusest ja armidest, mis see jättis paljude ameeriklaste teadvusesse. Tasapisi olen hakanud puudust tundma Scullyst, kes pole hooaja algusest saati enam Mulderi partner ja teda nüüd lihtsalt vahelduva eduga õpetamise kõrvalt abistab. On tegelikult ka põhjus, miks Gillian Anderson 2. hooaja alguses nii vähe nägu näitab: ta oli rase.

"The military already sent troops through radioactive clouds. They had to top that."

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar