Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

teisipäev, 12. aprill 2016

Suur "Salatoimikute" maraton: S02E08 — "One Breath"

Hooaeg 2, osa 8: "One Breath"
★★★★★★★★★

Sarja tegijatel oli lõpuks võimalik seriaali tagasi tuua Gillian Anderson, kelle roll hooaja esimeses veerandis enneolematult väike, sest näitleja oli lapseootel ega saanud seetõttu sarjas osaleda sama aktiivselt kui varem. "Ascensionis", hooaja 6. osas, leidis seetõttu aset Dana Scully salapärane kadumine ja sellele järgnevas "3's" kus Mulder Los Angeleses üksinda salapäraste vampiiride jälgi ajas, polnud naist üldse, sest Anderson sünnitas selle valmimise ajal. Unustamatult eleegilises "One Breathis" tuleb Scully, kes suure tõenäosusega rööviti tulnukate poolt, spontaanselt tagasi ja antud sündmus osutub sama müstiliseks kui tema haihtumine üle-eelmises episoodis. Ühel ööl jõuab lootuse kaotanud Mulderini uudis, et endine partner on haiglas raskes seisundis ning arstidel pole aimugi, kuidas ta sinna sai, nii veider kui see ka poleks. "Was it paramedics, FBI, military?" nõuab Mulder raevutsedes ühelt arstilt, püüdes mõista, kes Scully haiglasse tõi. Mulder ei saa Scully väljailmumise üle veel rõõmustama kukkuda, sest naine vangub elu ja surma piiril, nähes haiglavoodis lebades õndsaid sümboolseid unenägusid ja vajades ühel hetkel elustamistki.

Kui episood 1994. aastal esmakordselt eetris oli, tekitas vaatajais kindlasti pinget küsimus, kas Scully ikka ellu jääb ja ilusti taastub, aga mina muidugi teadsin vaadates ette, et naine ei pea haiglavoodis kaua passima ning saab juba järgmises osas Mulderiga koos järjekordset juhtumit lahendada. "One Breath" on aga imekaunilt kirjutatud ning lavastatud osa, mis kinnitab Mulderi armastust Scully vastu, sest mees võitleb isetult kummalises seisundis oleva sõbra nimel, riskides lausa oma töökohaga. Ühtlasi tutvustatakse uut huvitavat tegelast Scully noorema õe Melissa näol, kes hoolimata huvist esoteerika vastu näib olevat sama ratsionaalne nagu Dana, öeldes ühel hetkel ahastuses Mulderile: "You could spend your life finding everyone responsible and it still won't bring her back. Whoever did this to her has an equal horror coming to them." "One Breath" on liigutav mõtisklus usust, kaotusest, elust ja surmast. Võiks lausa öelda, et ükski varasem "The X-Filesi" osa pole olnud kaalukam ja inimlikum, nõudnud nii palju tähelepanu ega äratanud võimsamaid emotsioone. Tunnike suurepärast televisiooni.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar