Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

esmaspäev, 18. aprill 2016

Suur "Salatoimikute" maraton: S02E14 — "Die Hand Die Verletzt"

Hooaeg 2, osa 14: "Die Hand Die Verletzt"
★★★★★★★★★

Kui New Hampshire'is asuvas Milford Havenis leiab jahimees metsast surnud noormehe, kel nii süda kui silmad välja lõigatud, saabuvad asja uurima Mulder ja Scully. Kohalik šerif väidab neile, et mõrv võib olla seotud nõiakunstiga, mida kuulujuttude kohaselt piirkonnas salaja harrastatakse. Poiss isegi tapeti kohas, mida kasutatakse paganlikeks kombetalitusteks. Šerif, kes suures segaduses FBI'ga ühendust võtta otsustas, tõdeb: "This is a weird area. It has a strange air that I could chalk up to imagination... till today." Hetk hiljem hakkab taevast müstilisel kombel elusaid kärnkonni sadama, mis annab aegsasti märku, et agendid tõepoolest pahaendelisse kohta sattunud. Iga uue avastusega saab üha selgemaks, et väikelinnas salamisi ähvardavad tumedad jõud võimutsevad. Šokeeriva ülestunnistuse teeb Mulderile ja Scullyle nuttes teismeline tüdruk, keda tabas bioloogiatunnis paanikahoog: "They would get me pregnant and then they would kill the babies. I've had three children, and they're all buried in the cellar."

Okultismi käsitlev "Die Hand Die Verletzt" on meeldejäävalt provokatiivne ja ambitsioonikas episood, kus lademes hirmuäratavaid sündmusi (näiteks saatanakummardajate rituaalide näol) ning isegi musta huumorit. Antud monster of the week lugu on muljetavaldav kahel põhjusel. Esiteks: selle kirjutasid tandemis väga loomingulised Glen Morgan ja James Wong, kes algusest peale imetlusväärset tööd teinud. Teiseks: tegemist esimese osaga, mille režissööriks selgelt asjatundlik Kim Manners, kes lavastas järgnevate aastate jooksul teenekalt kümneid kvaliteetseid "The X-Filesi" jagusid. "Die Hand Die Verletzt" on põhimõtteliselt veatu: atmosfääriline, närvesööv, nupukas ja isegi lõbus (mind pani muhelema kild, mille Mulder viskab, kui taevast konni sadama hakkab ja Scully juhtunust hämmelduses on: "I guess their parachutes didn't open..."). See painajalik lugu on järjekordne eeskujulik näide, kui meelikõitev võib "The X-Files" õudussarjana olla — terve lõpposa, kus vabaks pääseb näljane boamadu, väljas meeletu äikesetorm möirgab ning partnerid kottpimedas koolimajas ringi hiilivad, on võrratu.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar