Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

neljapäev, 28. juuli 2016

Mida saab näha 11. tARTuFFil: "Thelma & Louise"

Linastub: 02.08 kell 23:59 Tartu Raekoja platsil


"Somebody said get a life... So they did." Nagu tavaks, saab ka tänavusel tARTuFFil näha paari vana väärtfilmi, nende seas tänavu 25 aasta vanuseks saanud "Thelma & Louise", kõnekas ja haarav road movie kahest heast sõbrannast, kellest saavad ohtlikud tagaotsitavad. On üllatav, et Ridley Scottil kui Inglismaalt pärit kineastil õnnestus vändata nii läbivalt ameerikalik film. Olemuselt on "Thelma & Louise" lähedane sellistele 60ndate ja 70ndate Hollywoodi kino pärlitele nagu "Badlands", "Easy Rider" ja "Bonnie & Clyde", kuid antud lool on üks esileküündiv fundamentaalne omadus: lindpriideks saavad koduperenaine ja ettekandja. Suur tempokas seiklus algab tavaliste naiste jaoks mõrvast: kui Thelmat ründab seksuaalselt baari parkimisplatsil libekeelne kauboi, laseb Louise viimase impulsiivselt maha. Kuna Louise ei taha end üles anda ning kuriteo eest vastutust kanda, otsustavad nad kahekesi põgeneda kahekesi oma lootusetute igavate elude ja seaduse eest ning asuda 1966. aasta Ford Thunderbirdiga teekonnale Mehhiko suunas, horisondil lõõmav päike ja lubadus vabadusest. Kas lugu nende jaoks hästi lõpeb, jätan filmil öelda, aga märgin, et see päädib tõeliselt meeldejääva stseeniga, mida läbi aastate järjepidevalt imiteeritud ja parodeeritud (näiteks komöödias "Wayne's World 2"). 1 Oscari ja kokku 6 nominatsiooni pälvinud "Thelma & Louise" on üks sensatsioonilisemaid 90ndate USA filme ning üks etemaid Ridley Scotti filme, aga ka üks nimetamisväärsemaid feministlikke filme, keskendudes ainult kahele naispeategelasele, kellest saavad sõltumatud relvastatud kriminaalid. Thelma abikaasa, Louise'i muusikust peika ja teised meestegelased on narratiivis kindlalt perifeersed.
Kordumatu lugu lahutamatute sõbrannade põgenemisretkest läbi kõrbekuuma Ameerika pärines Callie Khourilt, keda motiveeris Oscari vääriliseks osutunud stsenaariumi kirjutama tundmus, et naisi ei kujutata peavoolu filmides kuigi esinduslikult ega võimestavalt. Võimalik, et Khouri käsikiri oleks realiseerimata jäänudki, kui see poleks jõudnud Ridley Scottini, stiilitundliku lavastajani, kes oli selleks ajaks juba kuulsust kogunud fenomenaalsete ulmekatega "Blade Runner" ja "Alien" (kus kangelaseks samuti naine) ning võttis "Thelma & Louise'is" põnevat väljakutsena, sest selles loos märkas ta eelkõige huvitavalt kirjutatud tegelastüüpe. DVD kommentaaris ütleb ta nõnda: "I felt I needed to step off the perception of what I was as a director, because I was really becoming pigeonholed. I felt that I needed to do a film really more about people, a character-driven story." Sellegipoolest on "Thelma & Louise" visuaalselt silmapaistev road movie. Vähe on režissööre, kes suutnuks Khouri stsenaariumi Scottist elavamalt kinolinale tuua. Kaadrid majesteetlikest avaratest maastikest, mida peategelased trotsivad, on jalustrabavad. Uhkelt esiplaanile toodud Ameerika põlisloodus hingab ja hõõgub nende ümber, kui nad üha tolmusemaks muutuva Thunderbirdiga mööda lõputuid maanteid kulgevad. "Thelma & Louise'i" edu ei julgustanud paraku mõjukaid Hollywoodi stuudioid tootma rohkem naistekeskseid filme. Peaosatäitjad Susan Sarandon ja Geena Davis rääkisid tänavu Cannes'is, et olukord on hoopis halvemaks muutunud. Sarandon kostis järgmist: "After Thelma and Louise, they predicted there would be so many films starring women. But it didn't happen." Võib-olla asi selles, et "Thelma & Louise" oli esimesi road moviesid, mida nägin (koos "Dirty Mary Crazy Larryga"), aga minu silmis tegemist perfektse filmiga. Isegi soundtrack on võrratu.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar