Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

neljapäev, 21. juuli 2016

"Star Trek Beyond" (2016)

Selle suve peadpööritavaimas ulmeseikluses "Star Trek Beyond" satuvad kindlameelne kapten James T. Kirk ja tema sõbrad võõrale asustamata planeedile, kui Enterprise'i ründab kaardistamata udukogus armee sõjakaid tulnukaid eesotsas uue vaenlase Kralliga, kes soovib midagi Kirki omanduses olevat ning vangistab osa ellujäänutest, et nad ükshaaval elujõust tühjaks imeda nagu mingi kosmiline vampiir. Enterprise lootusetult purustatud, peavad omapäi jäänud Kirk, Spock, McCoy, Scotty ja teised pead kokku panema ning välja nuputama, kuidas tundmatult planeedilt vehkat teha ning peatada pahategija Krall, kellel sootuks hävituslikumad plaanid kui alguses paistis. Kui 2009. aasta rebooti "Star Trek" ja sellele järgnenud "Star Trek Into Darknessi" režissööriks oli J.J. Abrams, siis edumeelse "Star Trek Beyondi" lavastajatooli maandus Justin Lin — mees, kes vändanud mitu "The Fast and the Furiousi" jagu, sh seeria uuele kursile viinud "Fast Five'i". Kogemata või meelega õnnestus Linil valmis teha nii freneetiline "Star Treki" film kui üldse on võimalik teha, ja see on mõeldud siira komplimendina. Käesolev osa jutustab kaasakiskuva eraldiseisva loo, mille tõmbavad käima vilgas mänguline action nii maal kui õhus ning kangelaste optimistlik tiimitöö. Ammused "Star Treki" fännid võivad oiates silmi pööritada, kui Kirk manööverdab maaniliselt ringi mootorratta peal nagu Evel Knievel või kangelased avavad vaenlase suunas täisvõimsusel tule Beastie Boysi rütmika muusikaga, aga just niisugused veidrad innovatsioonid filmist elamusliku adrenaliinipommi teevadki. Ja ei, nad ei kuula vastulööki andes Beastie Boysi, vaid Beastie Boysiga vastulöögi annavadki. Astudes julge sammu edasi, serveerib film magusas koguses uutmoodi mürtsu ja tulevärki. Kui see su pulssi ei tõsta, oled vist vulcan.

"Star Trek Beyond" ei panusta samas ainult tempokale märulile ja silmatorkavatele eriefektidele, vaid hoiab meeles, kui fundamentaalse tähtsusega on Enterprise'i väärtuslikuimad meeskonnaliikmed, kes väga erinevate iseloomujoontega. Igaühele antakse viisakalt ekraaniaega. Seekordses seikluses lööb inimtegelastega mesti taibukuselt Scottyle konkurentsi pakkuv sõdalane Jaylah, kes osutab hädalistele abi ning kahtlemata järgmisteski "Star Treki" nägu näitab, sest kedagi nii ägedat oleks patt ühekordselt kasutada. Ilma Jaylah' abita jääkski Kirk oma kaaslastega pärast riskantset hädamaandumist tühjale planeedile konutama. Samuti valmistab üllatuse Krall, kes osutub millekski rohkemaks kui suvaliseks kuritahtlikuks limukaks. Olen näiteks koomiksifilme retsenseerides järjepidevalt välja toonud, et kangelased sõdivad täiesti mittemidagiütleva vaenlasega. Sama emotsiooni äratas esialgu ka Krall, nii et suur oli mu rõõm, kui film tegi ootamatu paljastuse tema päritolu kohta ning andis tema motiividele konteksti. Visuaalses ja helilises plaanis on see tähtedevaheline mürgel esmaklassiline. Üks meeldejäävamaid stseene filmis kujutab Kirki viimases hädas Enterprise'ist välja katapulteerumas ning ohutust kaugusest pealt vaatamas, kuidas see hirmsa kärgatusega vastu maad lendab. Seega: kui tänavu vaid ühte suvist kommertsfilmi Kosmos IMAXis vaadata, on selleks käesolev spektaakel, mis end tagasi ei hoia ja mitmeid riske võtab.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar