Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

laupäev, 17. september 2016

"American Summer" (2016)

Oleks rumal öelda, et muidu ettevõtjana tegutseva Rain Rannu käe all valminud "Ameerika suvi", mis räägib hakkajate noorte raamatumüüjate läbielamustest päikeseküllases USA kõrbelinnas, pole Eesti filmikunsti mõttes eriline teos: selle tegemiseks kulunud raha tuli tegija enda taskust, see on üles võetud niinimetatud guerilla-meetodil ning pealekauba veel Ühendriikides, mida ei saa öelda ühegi varasema kodumaise mängufilmi kohta. Kuna filmis kujutatud intsidendid pärinevad valdavalt elust enesest, annab unikaalne komöödia hea ettekujutuse, mida võib oodata nooruk, kes otsustab veeta suve Ameerikas, teenides elatist ukselt-uksele raamatuid müües.

Filmis tegeleb sellega meeldivalt mitmekesine seltskond: lisaks algajalikule Martinile (Einar Kuusk) külastavad võõraste kodusid ükshaaval enesekindlusest pakatav müügihunt Norris (Kristo Viiding), Lätist pärit Anna (Helena Pruuli) ning nohik Alan (Jarmo Murumaa). Kõigi missiooniks on määrida ümbruskonna inimestele pähe hirmkalleid harivaid koomikseid. Kuigi poisid on Eesti päritolu, kasutatakse ka omavahel suheldes kohmakalt inglise keelt (mõneti arusaamatul põhjusel), mistõttu polegi filmil õige palju eestlaslike tunnuseid. Tegelased püüaks nagu läbi kontimurdva suveseikluse uuteks inimesteks saada ja mitte ainult ässadeks müügimeesteks. Kummaline on ette kujutada, et isegi Norris oli müügitööga alustades samasugune möku nagu näiteks Alan. Miljöö mõjub Eesti vaatajale täiesti võõralt ning lisaks energilistele peaosatäitjatele näeb filmis järgemööda juhuslikke ameeriklasi, kellele püütakse vaikse õhinaga krõbeda hinnaga kirjandust maha sahkerdada. Olles müügiga kauaaegselt tegelenud, julgen öelda, et film peegeldab just läbi kollanokk Martini suurepäraselt, kuivõrd raske on müügitöö psühholoogiliselt ning kuidas inimese natuur võib muutuda olenevalt sellest, kas teda saadab edu või mitte. Martini areng arglikust algajast enesekindlaks müügimeheks, kes julgeb klientidega manipuleerida, aga siiski heatahtlikkuse säilitab, on "Ameerika suve" üks põnevamaid külgi (male ego on teema, mida film kas kogemata või meelega hästi käsitleb).

Teised peategelased on pisut ühekülgsemad, aga vähemalt erinevad nad üksteisest. Sportautoga ringi kihutav Norris, keda ei suudaks liivatormgi peatada, meenutas mulle oma võltsi sarmikuse ja külmaverelisuse tõttu Wall Streeti hunti Jordan Belforti. Usinasti motivatsiooniraamatuid lugev uje Alan muudab olukordi tahtmatult ebamugavaks. Särasilmsele lätlannale Annale antud filmis teiste kõrval vähe teksti, aga tema lugu on vahest kõige traagilisemgi, sest ühel hetkel hakkab tüdrukut meelitama Las Vegase neoon. Õnneks ei kisu film süngeks tragöödiaks, kus Anna tüdimusest sinna põgeneb ja viimases hädas lõbutüdrukuks hakkab. Jah, vaevalt julgustavad "Ameerika suves" kujutatud katsumused ühtegi noort esimesel võimalusel USA'sse põrutama ja raamatumüügiga kätt proovima (juba higinired Martini näol mõjuvad hirmutavalt), aga filmi toon on valdavalt optimistlik ja lõbus. Isegi tõsisemad olukorrad nagu kokkupuude politseiga lahenevad probleemideta. Filmil võiks olla kindlam süžee, aga hoogne situatsioonikoomika ning olustiku eksootilisus kannavad seda küllalt hästi. "Ameerika suvi" tunduks filmina kõvasti algelisem, kui tegevuspaik igavam oleks. Rain Rannu ütles, et enim kulus raha sinnasõidu peale ja see oli ilmselgelt kasulik investeering.

Pidades silmas, et Eesti kinomaastikku värskendav "Ameerika suvi" valmis kiiresti ja odavalt ning autoril puudus filmitegemises varasem kogemus, on tegemist isikupärase ja eriilmelise debüüdiga, mis loodetavasti saadab igale lavastamisest huvitatud eestlasele signaali, et kui väärt idee on olemas, pole selle realiseerimine tänapäeval teab mis võimatu. Kui võtta "Ameerika suve" sellena, mis ta on, tuleks sellest rääkida kui selgest õnnestumisest.

Filmist tuleb juttu ka "Kinovärgiga mandariini" 22. saates.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar