Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

pühapäev, 18. september 2016

"The Neighbor" (2016)

Ühest väga hirmuäratavast naabrist jutustava thrilleri "The Neighbor" stsenaristideks on lahutamatud Marcus Dunstan ja Patrick Melton, kelle nimed ei tohiks õudusžanri entusiastidele võõrad olla, sest tandem kirjutas tänu reality-seriaalile "Project Greenlight" (mida soovitan soojalt kõigile filmihuvilistele) ilmavalgust näinud monstrumifilmi "Feast", mitu jagu "Saw" seerias, stiilse õuduka "The Collector" (seos John Fowlesi romaaniga puudub) ning tolle ootamatult pöörase järje "The Collection". Viimased kaks, nagu ka "The Neighbor", on ühtlasi Dunstani poolt lavastatud. Ja toredal kombel astub "The Neighboris" üles mainitud "The Collectori" seeria peaosaline Josh Stewart, kes sobib suurepäraselt sümpaatseid everymane mängima. Näha teda ühes kvaliteetses žanrifilmis tekitab alati rõõmu. "The Neighboris" kehastab Stewart Cutteris Mississippis elavat Johni, kel õnnestunud ebaseadusliku tegevusega kokku riisuda piisavalt palju pappi, et unisest väikelinnast koos abikaasa Rosiega jäädavalt vehkat teha. Kui viimane aga jäljetult haihtub, tekib jahmunud mehel kahtlus, et süüdlaseks võib olla kahtlustäratav naaber Troy, keda John juba mõnda aega salaja jälginud on. Nuhkima hakates avastab ta, et naabrimees on kordades ohtlikum kui esialgu paistis.

Kui "The Collector" on sadistlikest stseenidest kubisev "Saw" laadne õudukas, kus tegutseb mehaanilisi surmalõkse üles seadev maskeeritud roimar, siis "The Neighbor" kujutab endast jälle "Rear Window" mõjutustega krimipõnevikku, kus ohtralt nii tulevahetusi kui raevukaid kähmlusi, aga süžeeliselt sarnased ja võrdselt intensiivsed nad kahtlemata on. Kummaski filmis satub Josh Stewarti poolt mängitud suli võõrasse majja, kus tal tuleb märkamatult ringi hiilida ja endast parim anda, et abistada lõksu püütud inimesi. "The Neighboris" on panused suuremad, sest vastaseid rohkem kui üks ning röövitute seas kangelase naisuke, keda mängivat kaunitari Alex Essoet mäletavad õudukasõbrad Hollywoodi pahupoolt uurivast body horrorist "Starry Eyes". Ega Johni, kes pole ka ise puhas poiss (nagu paljud Cutteri linna elanikud), eriti kõigutakski, missuguseid illegaalseid sigadusi naabrimees korda saadab, kuid silmarõõmu kadumisel ei jää tal muud üle kui Troy labürinti pugeda ja tolle kriminaalse perekonnaga tuttavaks saada.

Mulle on võõra inimese salajasse põrgulikku maailma laskumisest rääkivad põnevikud alati peale läinud ning nauditavalt vanamoeline ja pinev "The Neighbor" pole erand. Mind võlus film peamiselt ruraalse olustiku ja tegelaste moraalse kahepalgelisuse tõttu — siin ei toimu võitlus hea ja kurja, vaid räpase tegevusega seotud naabrimeeste vahel, kes kuni ühe saatusliku päevani nina teineteise privaatsetesse asjadesse toppima ei pidanud. Isegi kohalikud politseinikud pole siin usaldusväärsed. Et ka John möku pole, peegeldab ägedalt stseen, kus mees jõuab naabri keldrisse, leiab Rosie kitsast puurist ning kostab talle otsusekindlalt laused, millesuguseid Josh Stewart võrratult esitada oskab: "I'm going back to our house. I'm gonna get the bolt cutters and I'm gonna get my gun. This is gonna get really bad... really quickly." Pinge tõuseb sel hetkel lakke, aga hakkab paraku jälle langema, kui hiilimine läbi saab ning algab lärmakas lahing — lõpposas kaotab film justkui enesekontrolli ja hakkab liialt pipardama brutaalse mölluga. "The Collectoris" toimunud kassi-hiire mäng vaikse murdvarga ja veelgi vaiksema kiiskavate silmadega killeri vahel kottpimedas majas pakkus võimsama elamuse, aga "The Neighboris" jagub õnneks sarnast põnevust. Korralik thriller stsenaristide tandemilt, kelle tegemistel pingsalt silma peal hoian.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar